Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé stojí fronty na pobočkách ČNB na výroční dvacetikoruny

Lidé stojí fronty na pobočkách ČNB na výroční dvacetikoruny
Lidé stojí fronty na pobočkách ČNB na výroční dvacetikoruny
Foto: MoneyMAG.cz

Česká národní banka začala 24. října vydávat ke 100. výročí vzniku Československa dvacetikorunové mince s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše. Mince, které jsou určeny k běžnému placení, si na pobočky centrální banky přišly vyměnit tisíce lidí. Podle zjištění ČTK tak museli vystát i několikahodinové fronty. Mince budou k dostání v pobočkách ČNB i v dalších dnech.

"Mimořádné akce, jako je emise příležitostných mincí ke 100. výročí československého státu, jsou prakticky vždy doprovázeny velkým zájmem veřejnosti, a to zejména v první den, kdy jsou k dostání. Dnes byly na sedmi pobočkách a územních pracovištích ČNB odbaveny stovky až nízké jednotky tisíc lidí," řekla ČTK mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Od každé mince vydá ČNB 200.000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. "Výměna mincí za nové vzory, a to v počtu maximálně tří kusů mincí od každého vzoru na osobu, bude na pobočkách a územních pracovištích možná i dalších dnech," dodala Vodstrčilová.

Mince bude také podle ní možné koupit příští rok v tradičních sadách oběžných mincí, a to jak v běžné, tak ve špičkové kvalitě.

Na konci ledna příštího roku centrální banka plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.

Ke konci loňského roku bylo v oběhu zhruba 2,3 miliardy bankovek a mincí za zhruba 592 miliard Kč.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) Ilustrační

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.