Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoké platy a štědré bonusy v bankovnictví a pojišťovnictví? Jen mýtus, nebo to stále platí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Freeimages.com

Nedostatek zaměstnanců se nevyhnul ani tradičně stabilním oborům, jako jsou bankovnictví a pojišťovnictví. Sice stále patří k těm s vyššími příjmy, tempo růstu je ale v posledních letech pomalejší. Například průměrná hrubá mzda uvedená klientskými pracovníky na platovém portálu Platy.cz je v letošním roce 25 800 Kč, což je srovnatelné s ohodnocením v některých obchodních řetězcích.

Bankovnictví a pojišťovnictví jsou obory, které mají punc stability a serióznosti a pověst dobře placeného zaměstnání. Proto vždy přitahovaly dostatek zájemců o práci, zejména bankovní sektor. Ale v době rekordně nízké nezaměstnanosti nedostatek lidí postihuje i tyto obory – především v profesích, kde je vyšší fluktuace. Jak vypadají tyto obory z pohledu našich údajů na Profesia.cz? „Banky a pojišťovny nejčastěji hledají přepážkové pracovníky, back-office specialisty a finanční analytiky,“ říká Michal Novák z Profesia.cz. Obecná míra fluktuace je v bankovnictví na průměrných hodnotách, v pojišťovnictví dokonce podprůměrných, přičemž v loňském roce v těchto oborech změnilo práci 19 %, respektive 15 % lidí. Již tradičně nejvíce nabídek práce je v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Lidé projevují o nabídnutá místa největší zájem v krajích Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském.

„Tyto obory mají z hlediska HR svá specifika, respektive personalisté se musejí vyrovnat s několika aspekty,“ podotýká dále Michal Novák. V první řadě podléhají vysoké míře regulace, takže na HR dopadá velká administrativní zátěž. Zvyšují se kvalifikační a odborné nároky na zaměstnance, zároveň ale s nedostatkem volných lidí na trhu práce klesá kvalita uchazečů o místa. Velkou výzvou, které budou tyto obory čelit v následujících letech, jsou nástup pokročilých technologií a nutnost individualizovat přístup ke klientům a jejich potřebám. Nové technologie ale na druhou stranu mohou zastat řadu časově náročných snadno automatizovatelných funkcí – například rutinní administrativu i masivní výpočty nad velkými objemy dat, které pomohou analytikům při vyhodnocování trendů trhu.“

Vysoké platy a štědré bonusy – jen mýtus, nebo to stále platí?

Oba obory sice stále patří do desítky těch nejlépe ohodnocených, ale tempo růstu mezd je v nich v posledních dvou letech nižší. Také neplatí, že pracovat v bance znamená automaticky mít dobrý příjem. Například průměrná hrubá mzda uvedená klientskými pracovníky na platovém portálu Platy.cz je v letošním roce 25 800 Kč, což je srovnatelné s ohodnocením v některých obchodních řetězcích. A to i přesto, že u klientských pracovníků došlo meziročně k nárůstu mzdy o téměř 7,5 %, přičemž například finančním analytikům meziročně hrubá mzda stoupla o necelého 0,5 %.Pojišťovnictví, a zejména bankovnictví jsou obory, kde je senzitivní otázkou bonusové odměňování zaměstnanců. Pod drobnohledem jsou již dlouhodobě zejména finanční bonusy, což je důsledek určitého stigmatu, který finanční ústavy získaly v souvislosti se skandály z počátku finanční krize v letech 2008-2010. Obecně lze ale říct, že právě v bankovnictví a pojišťovnictví je nabídka bonusů pro zaměstnance poměrně bohatá – u většiny typů je zastoupení v těchto oborech větší, než je obecný průměr. Nejvýraznější rozdíl je u sick days, které jako dostupný bonus uvádí 67 % pracovníků (obecný průměr je 24 %). Výrazně vyšší, a to o pětinu a více, je i nabídka bonusů jako penzijní připojištění, zaměstnanecké slevy, stravenky a dovolená navíc.

Témata:  banky ekonomika lidé

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 12:15

Firmy mladé potřebují, to je dobrá zpráva pro čerstvé absolventy. Kolik si mohou vydělat?

Letošní rok je šance na zotavování ekonomiky, prorokují zaměstnavatelé. Je to mimochodem i dobrá zpráva pro letošní absolventy, protože jejich příchodu na pracovní trh by to mohlo pomoci. Většina firem totiž mladé zaměstnance potřebuje, zejména ty IT zdatné. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy