Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavební produkce se prudce propadla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ Štěpána Křečka: Snižování úrokových sazeb pomůže českému stavebnictví. To však bude i nadále brzděno dlouhými povolovacími procesy a nesmyslnými regulacemi, které výrazně prodražují vlastnické bydlení.

Stavební produkce v březnu zaznamenala meziroční pokles o 8,3 procenta. Nedařilo se především produkci v rámci pozemního stavitelství, která se propadla o 11,1 procenta. Stavebnictví stále brzdí relativně vysoké úrokové sazby. Tento problém se však postupně zmírňuje díky postupnému snižování úrokových sazeb ze strany České národní banky.

České stavebnictví dlouhodobě trápí jedny z nejkomplikovanějších stavebních předpisů ze všech zemí vyspělého světa. Máme velmi dlouhé povolovací procesy, což zbytečně prodražuje výstavbu. To bohužel vede ke špatně dostupnému vlastnickému bydlení, na které má problémy dosáhnout i střední třída.

Orientační hodnota vydaných stavebních povolení v březnu vzrostla o 49,1 procenta. Tento výrazný růst ovlivnilo šest staveb, které mají rozpočty přesahující miliardu korun. V březnu bylo zahájeno 2 706 bytů, což představuje meziroční pokles o 17,6 procenta. Dokončeno bylo 2 559 bytů, tedy meziročně o 0,2 procenta více.

Témata:  komentář stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.