Zoologické zahrady se bouří, chtějí po vládě dřívější otevření venkovních areálů

Zoologické zahrady chtějí po vládě otevření venkovních areálů dříve než na konci května. Za březen a duben přišly na tržbách v součtu zhruba o 100 milionů korun a trvání uzavření jim může způsobit rozsáhlé ekonomické, sociální a ochranářské škody. Vyplývá to ze společné tiskové zprávy jedenácti českých zoologických zahrad, kterou ČTK dnes zaslaly zoo v Děčíně a ve Dvoře Králové nad Labem.

Ilustrační fotografie
reklama

Venkovní prohlídky v zoo by podle vládou přijatého uvolnění omezení měly opět začít 25. května. Celé zoo by měly být přístupné od 8. června. Zoo jsou uzavřené od poloviny března.

Ředitelé zoologických zahrad požádali dopisem vládu o přehodnocení nařízení. Zřizovatel každé zoo by si podle nich měl sám rozhodnout o otevření areálu za splnění příslušných bezpečnostních opatření. Signatáři dopisu jsou například zoo v Děčíně, Dvoře Králové nad Labem, Liberci, Ostravě, Olomouci, Brně.

Otevření areálů až na konci května zahrady označily za nešťastné. Poukázaly na to, že finanční soběstačnost zoologických zahrad činí přibližně 50 až 80 procent. "Přitom náklady na provoz lze jen minimálně redukovat. Zaměstnanci se musí o zvířata starat a udržet chovy často kriticky ohrožených druhů," uvádí stanovisko ředitelů zahrad.

Poukázali na to, že zoo jsou většinou příspěvkové organizace měst či krajů a nemohou tedy čerpat státní finanční pomoc na pokrytí ztrát za ušlé příjmy i mzdy zaměstnanců.

ZOO Dvůr Králové uvedla, že kvůli uzavření čeká za březen a duben výpadek v tržbách kolem deseti milionů korun a za květen dalších více než deset milionů korun. Zahrada kvůli tomu začala šetřit. "Odložili jsme veškeré neurgentní opravy nebo plánované navýšení platů zaměstnanců," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. Zoo například odložila výměnu průhledné střechy v pavilonu Madagaskar a tropický les v ceně milionů korun.

Na zoologické zahrady lze podle jejich představitelů nahlížet stejně jako na každý jiný veřejně přístupný park, kde je pohyb lidí bez omezení. Zoo podle nich mohou počty návštěvníků snadno regulovat a zajistit kontrolu nad tím, aby se návštěvníci u expozic či na dětských hřištích neshlukovali.

"Samozřejmostí by bylo dočasné uzavření vnitřních pavilonů a zamezení přímého kontaktu návštěvníků s chovateli a zaměstnanci pečujícími o chovaná zvířata," uvádí tisková zpráva. Občerstvení v areálech zoo se podle ředitelů dá zajistit prostřednictvím automatů nebo výdejními okénky.

Zoologické zahrady poukázaly na to, že například v Německu podle jejich zjištění otevírají již 3. května zoo v Lipsku, Kolíně nad Rýnem nebo v Drážďanech.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky