Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zloději dnes na hřbitovech rozkradou až desítky milionů korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: S dnešními Dušičkami jsou bohužel spjaty také krádeže. Zkušenost z minulých let dává tušit, že i letos se budou hojně krást třeba mosazné svícny, vázy nebo květiny. Zloději také s oblibou vykrádají auta zaparkovaná u hřbitovů, kde jsou v dušičkový den často pořádné „davy“ a situace nemusí být zrovna přehledná.

Češi za dušičkové předměty vydají letos v souhrnu 1,2 miliardy korun, v průměru 140 korun na dospělou osobu. Mnozí však utratí za dušičkové předměty, třeba věnce z chryzantém, třeba až tisíc korun. Takže zloději mají „pré“. Kradou vše, co lze zpeněžit. Ve výsledku si tak v souhrnu za jediný den mohou přijít na desítky milionů korun.

Česko však přesto patří k zemím EU, kde je počet podobných případů v celoevropském měřítku podprůměrný. Ročně se v Česku zaznamená zhruba 750 krádeží typu těch dušičkových na každých 100 tisíc obyvatel, jak vyplývá z aktuálních údajů Eurostatu. Nejhůře jsou na tom v Dánsku a ve Švédsku, kde se ročně zaznamená více než 3500 krádeží na 100 tisíc obyvatel, tedy bezmála pětkrát více než v Česku.

Ještě lépe je na tom Česko v mezinárodním srovnání v případě loupeží, resp. loupežných přepadení, při nichž pachatel jedná násilně či pod pohrůžkou násilí, případně používá zbraň. V Česku se takových loupeží – ať už jde o loupeže právě z automobilů, obchodů či bank – ročně zaznamená patnáct na každých 100 tisíc obyvatel. Jistou útěchou může být to, že třeba v Belgii je to podle dat Eurostatu více než jedenáctkrát tolik, a sice 167 na každých 100 tisíc obyvatel. Výrazně více než v Česku je těchto loupeží v drtivé většině zemí EU. Třeba ve Francii jich je desetkrát více než v Česku, v Německu více než třikrát tolik a v Rakousku nebo ve Finsku jich je dvakrát tolik (viz graf níže).

I aktuální data Eurostatu tedy potvrzují, že Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí nejen v Evropě, ale ve světě.  

Témata:  hřbitov Dušičky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy