Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zařazení ČR na rizikový seznam na Slovensku by Babiše mrzelo

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Facebook

Očekávané zařazení České republiky na slovenský seznam rizikových zemí kvůli covidu-19 nepomůže ekonomickým vztahům. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády uvedl, že by to byla škoda a mrzelo by ho to. Slovenský ústřední krizový štáb bude jednat dnes odpoledne, projedná i návrhy zařadit Česko mezi rizikové země a uzavřít hranice s Ukrajinou.

Zařazení mezi rizikové státy by patrně znamenalo omezení při cestování. I přes ubezpečení na pátečním summitu visegrádské skupiny, že nebudou státy V4 (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) dělat opatření ekonomického charakteru, pravděpodobně Slovensko opatření přijme, řekl Babiš. "Myslím, že k tomu není důvod, protože to může zas mít jenom negativní dopad mezi Českem a Slovenskem, to jsou studenti, rodiny, byznysmeni," uvedl.

Předseda vlády řekl, že pokud Slovensko krok učiní, bude to škoda. "Pokud to nastane, tak to ekonomickým vztahům nepomůže," uvedl Babiš. I ekonomické dopady budou přitom jedním z hledisek, podle kterých se bude po konci epidemie hodnotit, jak státy situaci kolem covidu-19 zvládly, míní premiér.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že pokud Slovensko zpřísní podmínky pro ČR, bude se diplomacie snažit, aby zohlednilo situaci takzvaných pendlerů. "A aby opatření nemělo zásadní dopad na ty, kteří žijí v okolí hranice, lidi ve smíšených manželstvích či studenty," uvedl.

Témata:  Česko Slovensko Andrej Babiš Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy