Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemsko umožní eutanazii u dětí od jednoho roku do 12 let, uvedla vláda

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nizozemsko rozšiřuje možnost podstoupit eutanazii i na děti ve věku od jednoho do 12 let, uvedla dnes nizozemská vláda. Nová pravidla se budou ročně týkat pěti až deseti dětí, jimž nemoc způsobuje nesnesitelné utrpení, není u nich naděje na zlepšení stavu a kterým nemůže přinést úlevu paliativní péče.

"Ukončení života v takových případech je jedinou rozumnou alternativou k nesnesitelnému a beznadějnému utrpení dítěte," uvedla vláda v prohlášení, ze kterého cituje agentura Reuters.

Nizozemsko bylo v roce 2012 první zemí na světě, která za přísných podmínek povolila eutanazii. Všechny případy musí být hlášeny lékařským kontrolním komisím. Podle současných předpisů mohou eutanazii podstupovat nevyléčitelně nemocné děti do jednoho roku života a pak děti starší 12 let. Ze statistik lékařských kontrolních komisí vyplývá, že za loňský rok byl hlášen jeden případ eutanazie pacienta z věkové skupiny od 12 do 16 let.

Reuters píše, že Nizozemsko nebude první zemí, která umožní lékařsky asistovanou smrt u všech věkových skupin nevyléčitelně nemocných dětí. Od roku 2014 ji umožňuje Belgie.

Témata:  Nizozemsko eutanazie děti

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy