Začalo vypínání vysílání DVB-T

V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí v něm vysílače v Praze na Žižkově a na Cukráku u Prahy přestaly šířit programy České televize. ČTK to řekl ředitel strategie Českých Radiokomunikací (ČRa) Marcel Procházka.

Ilustrační fotografie
reklama

Lidé, kteří chtějí dál přijímat pozemní televizní signál, musejí přeladit na DVB-T2. V praxi to znamená mít set top box nebo televizi umožňující příjem DVB-T2 a naladit si kanál 26 namísto dosavadního kanálu 53. Komerční stanice v Praze a okolí vypnou vysílání v DVB-T během ledna.

Přechod na DVB-T2 souvisí s nutností uvolnit část televizního pásma rychlým mobilním sítím. Telefonní operátoři v něm budou provozovat datové sítě páté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. Diváci zase získají možnost příjmu televizních programů v HD kvalitě. Celý přechod by měl být dokončen do poloviny příštího roku. Televizní signál z pozemních vysílačů využívá asi 60 procent domácností. Zbytek dává přednost kabelové televizi, satelitu nebo televizi přenášené po internetu.

Komerční stanice, jako je Prima, Nova, Barrandov a další, přestanou v dosavadním standardu DVB-T vysílat ze Žižkova k 8. lednu. Jejich vysílání z Cukráku skončí 15. ledna. Už jen v DVB-T2 začnou šířit signál v lednu i další vysílače pro Středočeský kraj a také pro Královéhradecký a Ústecký kraj. V únoru budou následovat vysílače pro Plzeňský, Karlovarský a Liberecký kraj.

Podle průzkumu ministerstva průmyslu a obchodu je na přechod připraveno zhruba 60 procent domácností. Zbytek jej bude buď řešit na poslední chvíli, nebo přechází na jiný způsob příjmu signálu. O přechodu k placené kabelové, satelitní nebo internetové službě uvažují asi dvě procenta uživatelů DVB-T, zjistil nedávný průzkum Českých Radiokomunikací.

Prodejci hlásí kvůli přechodu na DVB-T2 v porovnání s loňským rokem několikanásobné nárůsty prodejů televizí a set top boxů. Přestože většina diváků o změně vysílání ví, nechávají výměnu přístroje na poslední chvíli. Některé typy levnějších set top boxů jsou proto vyprodané. Za pořízení nových televizorů nebo set top boxů lidé v České republice zaplatí celkem téměř půl miliardy korun, vyplývá ze studie, kterou pro ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovala společnost Arthur D. Little.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky