Ve stísněných podmínkách žije 16 procent Čechů

Ve stísněných podmínkách, které omezují možnost efektivní práce z domova nebo domácího vzdělávání, žije 16 procent Čechů. Více než čtvrtina českých domácností s jedním dospělým členem má přetížené náklady na bydlení, když jim tvoří přes 40 procent měsíčních příjmů. Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat, která analyzovala investiční společnost Wood & Company.

Ilustrační fotografie

"Lidé s podprůměrnými příjmy obvykle nemají šanci naspořit ani deset, natož 20 procent ceny nemovitosti. Pořízení většího bydlení je pro ně opravdu náročné a pokud nepomůže rodina, často jim nezbývá nic jiného než bydlet ve stísněných podmínkách, případně daleko od města," uvedl generální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške.

Podle analytičky Wood & Company Evy Sadovské je domácnost přeplněná tehdy, pokud nemá vlastní pokoj například manželský pár nebo sourozenci opačného pohlaví ve věku teenagerů. Podle studie v domácnostech dvou dospělých s více než třemi dětmi žije ve stísněných podmínkách 41 procent těchto rodin. V případě samoživitelů je to 36 procent z nich.

"Uplynulé týdny přinesly do domácností Čechů nové situace a zkušenosti, se kterými se museli vypořádat. Nutnost zůstat s dětmi doma a zajistit jim dostatečné studijní podmínky, omezení osobního kontaktu s dalšími lidmi, limity ve výkonu pracovní činnosti a v neposlední řadě pokles příjmů zasáhly velkou část populace. Domácí prostředí se stalo v posledních týdnech důležitým útočištěm," uvedla Sadovská.

Podle dat Eurostatu, který sleduje takzvanou míru přetížení nákladů na bydlení, ohrožují výdaje na bydlení nejčastěji domácnosti jednoho dospělého člena, a to buď žijícího single nebo s dětmi. Až 28 procent těchto domácností vydá na bydlení více než dvě pětiny z jejich disponibilního příjmu.

Témata: Česko | lidé | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky