Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V potrubí s teplou vodou se na kolínském sídlišti objevila legionella

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Středočeská hygiena eviduje tři izolované případy legionelly na kolínském sídlišti. Výskyt bakterie potvrdili hygienici ve vzorcích teplé vody z okolí Moravcovy ulice. Středočeská hygiena o tom dnes informovala na webu. Provozovatel vodárenské soustavy Energie AG Kolín provádí další opatření včetně dezinfekce, informoval o tom v prohlášení. Podle ředitele středočeských hygieniků Tomáše Vodného je zvýšený výskyt legionelly v teplé vodě nežádoucí, situace ale není vážná.

"Neprodleně jsme proto zahájili jednání se všemi zainteresovanými subjekty, kterými jsou vedle dodavatele pitné vody a tepla pro výrobu teplé vody i dotčená SVJ, která sama vyrábějí teplou vodu pro jednotlivé bytové domy a provozují jejich vnitřní rozvody teplé a pitné vody. S nimi se snažíme najít trvalé řešení, aby v budoucnu k ohrožení zdraví již nemohlo dojít," uvedl.

Podle starosty města Michaela Kašpara (Změna pro Kolín) jde o dva vchody. "O problému jsme dostali informaci 12. dubna odpoledne od zástupce jednoho Společenství vlastníků jednotek. Obratem jsme oslovili vedení Energie AG. Ti situaci prověřují (jedná se údajně o lokální problém teplé vody, nikoliv studené - pitné)," uvedl na webu Kašpar. Město na webu lidi rovněž vyzývá ke klidu. "Vyzývám občany, aby zbytečně nepanikařili. Jde o běžný celosvětový problém, jenž se mírně zhoršil loňským prudkým nárůstem cen energií a následnými úsporami při ohřevu vody. Hospitalizovaní jsou v jednotkách, nejde o žádnou epidemii jako v případě covidu," uvedla hygienička kolínské nemocnice Jaroslava Jirků.

Legionella se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, boilerech a klimatizacích. Nákaza začíná téměř výhradně vdechnutím infikovaného aerosolu do plic. Bakterie ohrožuje hlavně lidi oslabené například chronickým onemocněním. Obvykle se množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody.

Hygienici loni na podzim varovali, že se legionella může šířit, pokud lidé kvůli úsporám energií výrazně sníží teplotu teplé vody. "Výhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů Celsia, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě," sdělila ČTK již dříve ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Loosová.

V některých případech podle ní stačí propláchnout potrubí horkou vodou, ne vždy to ale funguje. "U některých budov se ty legionelly do týdne vrací, náprava pak může znamenat velké problémy a náklady. Protože to pak znamená sáhnout do toho systému, myslím, že je mnohem jednodušší a levnější tomu předcházet," dodala.

Témata:  nemoc voda

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy