Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je 2 859 nakažených, 17 lidí zemřelo

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku zemřelo 17 lidí. Mezi oběťmi nákazy podle webu ministerstva zdravotnictví přibyl jeden člověk. Počet případů nákazy stoupl na 2859, testů bylo provedeno 43.498, vyplývá z čísel na webu. Vyléčených lidí zůstává 11.

Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet případů nákazy se za neděli zvýšil o 160, což je nejméně za šest dní. Za šest dní byl ale nejnižší i nedělní počet testů, bylo jich 2798. Nižší přírůstek nakažených byl podle webu naposledy v pondělí 23. března, kdy přibylo 126 případů. Testů bylo před týdnem v pondělí 2247, poté až do neděle každý den přes 2900.

Ministerstvo aktualizovalo také čísla o hospitalizacích nakažených lidí. V neděli bylo s nemocí COVID-19 v nemocnici 277 lidí, z nich 52 v těžkém stavu nebo s vysoce intenzivní péčí. Počet hospitalizovaných od pátku vzrostl o 50, lidí v těžkém stavu přibylo sedm.

V neděli ministerstvo zdravotnictví ohlásilo pět úmrtí na nemoc COVID-19, v sobotu dvě úmrtí. Jde zejména o lidi, kteří mají také jiné těžké zdravotní obtíže. S nemocí zemřela také zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice.

Výrazně nejvíce nakažených je podle aktuálních čísel z Prahy, na kterou připadá víc než čtvrtina nemocných. Víc než desetina ze všech případů je ze Středočeského a také z Moravskoslezského kraje. Vzhledem k počtu obyvatel je nákaza nejrozšířenější v hlavním městě a v Olomouckém kraji.

V Česku se podle hlášení krajských hygienických stanic nakazilo 81 procent nemocných, zbytek v zahraničí, zejména v Itálii a Rakousku. Téměř 54 procent nakažených tvoří muži.

Nejvíc lidí s nákazou, téměř pětina, je shodně ve věkových skupinách 35 až 44 let a 45 až 54 let. Děti do 14 let tvoří necelých šest procent. Seniorů nad 65 let, kteří jsou považování za nejvíce ohroženou skupinu, je mezi nemocnými skoro 14 procent.

První tři případy onemocnění oznámilo Česko 1. března. Počet pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 se změnil naposledy minulý týden v pátek, kdy lékaři oznámili 11. případ.

Vláda proti šíření nákazy zavedla řadu omezení. Od 16. března je s výjimkami zakázaný volný pohyb lidí zatím do 1. dubna. Jeho prodloužením minimálně o týden by se ministři mohli zabývat už dnes. Platí také, že mimo bydliště si lidé musejí zakrývat ústa a nos. Na veřejnosti mohou být maximálně ve dvou, výjimku mají rodiny. Zavřené jsou restaurace a část obchodů. Nemohou se konat kulturní, společenské a sportovní akce.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Česko

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 10:13

Všude draho, doma nejdráž? Jaké jsou ceny výrobků v řetězcových drogeriích u nás a v zahraničí

Spotřebitelská organizace dTest se po čase rozhodla opět porovnat situaci v českých a zahraničních obchodech. V centru jejího zájmu stanula drogerie, přesněji řetězce dm-drogerie markt a Rossmann, a výrobky jejich privátních značek. Srovnání ukázalo, že na totožném nákupu lze v zahraničí významně ušetřit.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy