Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump říká: "Vydělal jsem hodně peněz", takže mám mít slovo v tom, kdy dojde ke snížení sazeb

Bývalý prezident Trump na tiskové konferenci v Mar-a-Lago (8. srpna 2024).
Bývalý prezident Trump na tiskové konferenci v Mar-a-Lago (8. srpna 2024).
Foto: Fox News

Během svého prezidentství Donald Trump neustále vyvíjel tlak na Federální rezervní systém, aby snížil úrokové sazby, čímž narušoval zavedené normy a ohrožoval nezávislost centrální banky. Tento zásah mohl ohrozit její schopnost podporovat růst zaměstnanosti a udržovat nízkou inflaci. Ve čtvrtek v Mar-a-Lago prohlásil, že pokud bude znovu zvolen, plánuje tento tlak ještě více zesílit.

„Myslím, že prezident by do toho měl mít možnost zasahovat. Cítím to velmi silně,“ řekl Trump ke konci své tiskové konference v Mar-a-Lago. „Vydělal jsem hodně peněz. Byl jsem velmi úspěšný. A myslím, že mám v mnoha případech lepší instinkt než lidé ve Federálních rezervách – nebo jejich předseda.“

Bývalý prezident Trump kritizoval předsedu Fedu Jeroma Powella za špatné načasování úprav úrokových sazeb, které podle něj přišly buď příliš brzy, nebo pozdě. Trump se připojil k názoru mnoha ekonomů a účastníků na trhu, kteří věří, že Fed udělal chybu, když minulý týden nesnížil sazby, což následně přispělo k horší než očekávané zprávě o zaměstnanosti a vyvolalo obavy na akciovém trhu. Načasování rozhodnutí o sazbách je klíčové, ale často obtížné, což je podle kritiků Fedu dlouhodobý problém.

Donald Trump nedávno vyjádřil obavy, že snížení úrokových sazeb před volbami by mohlo poskytnout výhodu Demokratické straně, i když takové snížení obvykle podporuje ekonomiku. Fed zvýšil sazby, aby kontroloval inflaci, což se mu do značné míry podařilo. Trump se dlouhodobě střetával s předsedou Fedu Jeromem Powellem ohledně sazeb, zejména před pandemií, a přestože jejich vztah byl napjatý, Trump ocenil Powellovo snížení sazeb na začátku pandemie v březnu 2020.

Donald Trump vede bezprecedentní veřejnou kampaň proti politice Federálního rezervního systému (Fed), čímž narušuje tradici nezávislosti centrální banky, která má být chráněna před politickým vlivem. Fed musí někdy činit nepopulární rozhodnutí, aby udržel rovnováhu mezi tvorbou pracovních míst a kontrolou inflace, což je zásadní pro stabilitu ekonomiky.

Navzdory Trumpovým tlakům se předseda Fedu Jerome Powell drží nezávislého postoje a odmítá komentovat politické útoky. Trump však v nedávném rozhovoru pro Bloomberg naznačil, že by Powella nevyhodil, pokud by byl znovu zvolen, i když ho neplánuje znovu jmenovat po roce 2026.

Trumpova kritika Fedu a Powella má významný dopad na podnikatelskou sféru a ekonomiku, protože snižování sazeb, které Trump často prosazuje, může přinést výhody snížením nákladů na půjčky a podporou hospodářského růstu.

Témata:  Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy