Testy po návratu z dovolené? První dávka očkování nebude stačit

Kvůli šíření delta mutace koronaviru bude ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou museli kvůli prokázání bezinfekčnosti předložit i negativní test. Předložit ho v zaměstnání budou muset také lidé, kteří se budou vracet z dovolené. Ve čtvrtek navečer se k tomu mimořádně sejde vláda, změny začnou platit zřejmě v následujícím týdnu. Vojtěch to dnes řekl novinářům.

Ilustrační fotografie

"Bude se to týkat veškerých dovolených v zahraničí. Všichni upozorňují, že existuje reálné riziko vzedmutí pandemie, zejména kvůli delta mutaci, jejíž reprodukční číslo je osm," uvedl ministr. Reprodukčním číslem se rozumí průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

V současné době platí, že povinnost podstoupit test mají lidé vracející se z rizikových zemí. Podle Vojtěchova návrhu by alespoň antigenní test měli podstoupit ti, kteří přijedou z jakékoliv cizí země. Ministerstvo také zvažuje zpřísnění podmínek pro návraty z Velké Británie či Portugalska, už je podobně upravilo pro cesty z Ruska či Tuniska. Více lidí tak bude muset podstoupit PCR test a do jeho výsledku zůstat v izolaci.

Lidem očkovaným jednou dávkou dosud stačilo k prokázání bezinfekčnosti, aby od očkování uplynulo 21 dní. Vojtěch připomněl, že proti delta mutaci je účinnost vakcín asi 33 procent. Plná ochrana podle odborníků nastupuje až dva týdny po očkování. Dokazují to i data o nákazách po očkování.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky