Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Terapeutické kurzy pro rizikové řidiče budou spuštěny od dubna 2024

Dopravní nehoda, ilustrační fotografie
Dopravní nehoda, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Terapeutické kurzy pro rizikové řidiče budou spuštěny až od dubna příštího roku místo od letošního července. Už nyní je ale organizačně začne zajišťovat Centrum dopravního výzkumu. Absolvovat kurzy současně ale nebudou muset řidiči, kteří by nejzávažnější přestupky či trestné činy v dopravě spáchali do konce letošního června. Počítá s tím novela o silničním provozu, která dnes nabyla účinnosti.

Účast v terapeutickém programu bude do budoucna v některých případech podmínkou pro vrácení řidičského průkazu. Absolvování kurzu také budou moci ukládat státní zástupci nebo soudy. Terapeutický kurz budou muset absolvovat lidé, kteří o řidičské oprávnění přišli na dobu delší než 18 měsíců nebo se odmítli podrobit testu na alkohol na omamné látky. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se to může týkat řádově tisíců lidí, kteří už byli potrestáni za svou pirátskou jízdu.

Parlament schválil novelu navzdory výhradám vlády k tomu, aby terapeutické programy mělo na starosti přímo ze zákona Centrum dopravního výzkumu, které spadá pod ministerstvo dopravy. Kritický byl kabinet i ke zrušení možnosti odpustit platbu za absolvování kurzu, což by chudším řidičům omezilo možnost znovu usednout za volant, a tím i jejich uplatnění na trhu práce. Podle zastánců úpravy by odpuštění úhrady za kurz snížilo preventivní účinek zákona.

Ode dneška začala v souladu s platným zákonem platit pravidla zejména pro vznik metodického centra, které bude mít na starosti organizaci terapeutických programů, a pro vstupní vzdělávání a udělování akreditací lektorům. Pro vedení kurzu bude podle novely stačit vždy jen jeden lektor. Kurz potrvá 20 hodin v pěti čtyřhodinových blocích. Zájemce budou moci do programu přihlásit on-line i lektoři. Z pěti na tři roky se zkrátila délka praxe, kterou bude muset lektor doložit pro udělení akreditace, a zmírnily se i některé další nyní platné podmínky. Novela stanoví i pravidla dostupnosti programu v případě, že jej některý z lektorů nebude moci dokončit.

Právní úprava terapeutických programů pro rizikové řidiče se dostala do zákona předloni poslaneckým návrhem a měla být původně účinná od letošního ledna. Senát původně prosadil odklad na letošní červenec, aby byl čas pro vypracování návrhu úprav jejich podoby.

Témata:  dopravní nehody

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:38

Novela zákoníku práce letos přiznává dovolenou také brigádníkům. Kdy mají nárok? Jak dovolenou vypočítat?

Také brigádník potřebuje čas na odpočinek a regeneraci, zvlášť pokud pracuje dlouhodobě. V letošním roce poprvé si mohou lidé pracující na dohody vybírat díky novele zákoníku práce dovolenou stejně jako zaměstnanci pracující na hlavní pracovní poměr. Jak se počítá a za jakých podmínek si ji mohou vzít?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy