Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Starosta polského městečka zrušil přechody pro pěší

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Starosta polského městečka, zvaného Miasteczko Ślonskie, zrušil na jediném sídlišti přechody pro chodce, aniž by se zeptal na názor sedmi tisícovek místních obyvatel.

"Na sídlišti jsme zlikvidovali pět přechodů pro chodce v reakci na nesmyslné předpisy, které dávají chodcům přednost před vozidly," ohlásil starosta Michal Skrzydlo podle televize TVN 24. Na rozdíl od obyvatel konzultoval celou věc s policií, která uhájila alespoň tři z původně osmi přechodů, a to u autobusových zastávek a mateřské školky.

Starosta tvrdí, že přechody stejně vedly "odnikud nikam" a že jejich zrušení je součástí promyšlené reorganizace dopravy. Všechny ulice se změnily v jednosměrné, a tím na sídlišti přibylo vzácných parkovacích míst. Připustil, že s obyvateli se o změnách nebavil, protože "kde jsou dva Poláci, tam jsou tři názory".

Někteří obyvatelé si reportérovi TVN 24 stěžovali na zrušení přechodů a na parkování aut na chodnících. Jiní si rozhodnutí pochvalovali a tvrdili, že chodci stejně přecházejí ulici tam, kde je napadne, ale bez přechodů si musí počínat opatrněji. Zavedení jednosměrných ulic a omezení rychlosti na 30 kilometrů přispělo ke zpomalení dopravy a tedy zvýšení bezpečnosti.

"Lidi si pletou přednost (chodců na přechodech) s nesmrtelností. Devadesát procent nehod s pěšími je výsledkem toho, že chodci náhle vstoupí před auto a řidič nemá šanci vůz zastavit. Přednost aut je navíc ekologičtější. Když auto musí před chodcem zastavit, máme více zplodin a hluku," hájí své rozhodnutí starosta.

Televize připomněla, že toto v pondělí v městečku na přechodu srazil nákladní vůz třináctiletého chlapce, který podle policie vstoupil přímo před auto. Chlapec se léči v nemocnici.

Témata:  Polsko přechod pro chodce

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy