Spojené státy a Izrael čeká temný den, hrozí dcera zabitého generála Solejmáního

Dcera zabitého velitele elitních íránských jednotek Zeinab Solejmáníová dnes davu v Teheránu na smutečním obřadu věnovaném jejímu otci řekla, že rodiny amerických vojáků na Blízkém východě budou trávit své dny čekáním na smrt svých dětí. Informovala o tom agentura AP. Spojené státy na příkaz prezidenta Donalda Trumpa v pátek generála Kásema Solejmáního usmrtily raketou z dálkově ovládaného dronu u letiště v irácké metropoli Bagdádu.

USA

Solejmáníová dál prohlásila, že Spojené státy a Izrael čeká temný den. "Šílený Trumpe, nemysli si, že po mučednické smrti mého otce vše skončilo," uvedla v projevu, který odvysílala íránská státní televize. "Rodiny amerických vojáků na Blízkém východě budou trávit své dny čekáním na smrt svých dětí," řekla před davem statisíců lidí, který podle AP sahá, kam až oko dohlédne.

Předtím nový velitel íránských jednotek Kuds Esmáíl Káaní ve státní televizi řekl, že jeho cílem je vytlačit Spojené státy z regionu, a pohrozil odvetou.

Írán v neděli oznámil, že se nadále necítí být vázán jadernou dohodou z roku 2015 a bude neomezeně pokračovat ve svém jaderném programu a obohacování uranu. Irácký parlament mezitím schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi. Výzvu schválili především šíitští poslanci. Většina zástupců sunnitů a Kurdů schůzi bojkotovala. Jeden ze sunnitských poslanců Reuters řekl, že obě skupiny se obávají, že po odchodu koaličních sil by Irák byl vystaven riziku povstání, podrytí bezpečnosti a posílení šíitských milicí podporovaných Íránem.

V Iráku působí asi 5000 amerických vojáků v rámci mezinárodní koalice proti teroristické organizaci Islámský stát.

Trump Iráku pohrozil, že se bude domáhat kompenzace v podobě miliard dolarů nebo uvalí na zemi bezprecedentní sankce, pokud vyžene americké vojáky. "Máme tam velmi drahou leteckou základnu, která byla postavena za miliardy dolarů. Neodejdeme, pokud nám za to nezaplatí," řekl podle BBC americký prezident novinářům. Šéf Bílého domu dále uvedl, že pokud Bagdád přinutí americké vojáky Irák opustit nepříjemným způsobem, setká se země "se sankcemi, které nikdy předtím nezažila, a protiíránské sankce v porovnání s nimi budou mírné".

Témata: USA | írán | irák | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky