SPD podá trestní oznámení na Bohemia Energy i členy orgánů společnosti

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes podá trestní oznámení na společnost Bohemia Energy, majitele společnosti a členy jejích orgánů. Podle hnutí se mohli svým jednáním dopustit podvodu. ČTK to sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání v souvislosti s koncem činnosti energetické skupiny Bohemia Energy ohlásil i premiér Andrej Babiš (ANO), připravené podle něj mělo být v pondělí.

Tomio Okamura
reklama

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

SPD podá trestní oznámení dnes prostřednictvím svého právního zástupce, uvedla Šťastná. "Firma Bohemia Energy přivedla statisíce občanů do existenčních problémů. Ze strany společnosti docházelo až do současnosti k uzavírání smluv i přes skutečnost, že není schopná plnit své závazky vůči odběratelům, čímž je uváděla v omyl za účelem vytvoření majetkového prospěchu," vysvětlila trestní oznámení SPD.

Podle hnutí existuje také důvodné podezření na vyvádění financí ze společnosti, kdy si odpovědné osoby musely být vědomy, že Bohemia Energy nebude schopná dostát svým závazkům. Podle analytického týmu Pirátů se v říjnu majitel společnosti Jiří Písařík s manželkou Hanou pokusili přesunout některé své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. Městský soud v Praze podle Pirátů předběžným opatřením před několika dny některým převodům, které by mohly ohrozit odškodnění klientů, zabránil.

Babiš v neděli oznámil, že kvůli ukončení činnosti Bohemia Energy chystá trestní oznámení vláda. Za kabinet ho podle něj podepíše vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky