Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko po dvou a půl měsících částečně otevřelo školy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Slovensko dnes po dvou a půl měsících částečně otevřelo školy, které plošně uzavřelo v březnu v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Nástup dětí do škol není povinný, obnovení běžné výuky provázejí různá hygienická opatření. Země pod Tatrami již déle než měsíc zaznamenává nízký počet nových případů choroby covid-19.

Kromě mateřských škol úřady povolily otevření prvních až pátých ročníků na základních školách. Rodiče se ale mohli rozhodnout, zda jejich děti půjdou znovu do školy, nebo se budou vzdělávat doma například přes internet, jak tomu bylo v uplynulých týdnech. Podle odhadu ministerstva školství se do škol vrátí nanejvýš 70 procent žáků.

Obnovení provozu škol provází řada opatření, jako například měření teploty dětem a dezinfekce rukou. V základních školách může být v jedné třídě maximálně 20 žáků. Během samotného vyučování ve třídách nošení roušky povinné není.

Největší zaměstnavatelé se dříve vyslovili pro obnovení povinné školní docházky. Pokud rodič nepošle malé dítě do školy, může podle úřadů nadále pobírat ošetřovné. Zároveň to znamená, že rodič nemusí nastoupit do zaměstnání.

Slovensko začalo uvolňovat karanténní omezení v uplynulých týdnech. Země se zhruba 5,5 milionu obyvatel již zhruba šest týdnů zaznamenává nízký počet nových případů nákazy koronavirem. Dosud země potvrdila 1522 infikovaných, z nichž se zhruba 90 procent již vyléčilo a 28 lidí s koronavirem zemřelo.

Témata:  Slovensko Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy