Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V obchodních centrech budou všichni zaměstnanci povinně nosit respirátory

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V obchodních centrech (OC) budou všichni zaměstnanci, včetně pracovníků servisních služeb, jako je ostraha nebo úklid, povinně nosit respirátory třídy FFP2. Zákazníkům bude používání respirátorů doporučováno, některá centra se chystají respirátory návštěvníkům rozdávat zdarma. ČTK to dnes po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

"Jsme rádi, že jsme se s panem ministrem dohodli na pravidlech, která umožňují znovuotevření. Potřebujeme dát jistotu obchodníkům i zákazníkům a chceme přijít s režimem, který bude dlouhodoběji udržitelný," uvedl Kubíček.

Z dohody vyplynula povinnost respirátorů pro všechny pracovníky OC. Asociace zároveň doporučila prostřednictvím svých členů instalaci kiosků s prodejem respirátorů FFP2. Kubíček očekává, že většina OC na tento krok přistoupí.

Kubíček pokládá nákupní centra za součást řešení, nikoliv za problém. "Věříme, že pokud půjdeme sami příkladem a zároveň nabídneme zákazníkům snadnou dostupnost respirátorů i antigenních testů v lokalitách OC, můžeme posílit osvětu a podpořit morálku velké skupiny spoluobčanů, kteří jsou pravidelnými zákazníky našich center," dodal.

Havlíček chce, aby se obchody znovu otevřely 22. února. Rada vlády pro zdravotní rizika podle něj návrh dnes ráno přijala. Vláda by o obnovení provozu měla rozhodnout v nejbližších dnech na mimořádném jednání.

V obchodech budou platit přísná hygienická a bezpečnostní pravidla. Personál bude muset nosit respirátory FFP2, pro zákazníky povinné nebudou. Dál by měl platit limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, udržování dvoumetrových odstupů. Provozovatelé obchodů budou podle Havlíčka zodpovědní za specifický režim front.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

Témata:  obchodní centra roušky Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy