Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci by dnes mohli skoncovat s dětskými dluhy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Poslanci by se dnes dopoledne měli věnovat hlavně schvalování zákonů ve třetím čtení. Je mezi nimi například vládní novela občanského zákoníku, která má přinést zákaz dětských dluhů. Jako první by mohli poslanci schvalovat sporný vládní návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výstavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Na schválení čeká i novela, která rozšiřuje pravomoci České národní banky při určování pravidel pro hypotéky. Před schvalováním je i návrh KSČM na pět týdnů dovolené.

Vládní novela občanského zákoníku má stanovit, že vymáhání peněžitých dluhů dětí bude možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Obdobně také ohraničuje vymáhání smluvních pokut. Cílem úprav je předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s dluhy.

V případě novely zákona o ČNB má centrální banka dostat právo stanovovat podmínky pro poskytování hypoték přímo v zákoně. Dosud mohla vydávat jen doporučení, která nejsou právně závazná. Opoziční poslanci se ale obávají, že to ztíží veřejnosti přístup k hypotékám.

Nejistý je osud vládního návrhu zákona o přechodu k nízkouhlíkové ekonomice přezdívaného Lex Dukovany. Sněmovna ho projednávala na svolané mimořádné schůzi, kde se ale setkal s rozsáhlou a dlouhotrvající kritikou opozice. Opozice chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby.

Témata:  poslanecká sněmovna děti dluhy

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 11:51

14. ledna 2026 11:32

Pád na namrzlém chodníku: Kdo odpovídá za škodu a jak postupovat

Stačí jeden nešťastný krok na namrzlém chodníku a běžná cesta do práce nebo z obchodu skončí u lékaře. Někdy se jen otřepeme a jdeme dál, jindy se ale bolestivě ozve kotník, objeví se otok nebo dokonce zlomenina, která znamená operaci a dlouhou rehabilitaci. Právě tehdy vyvstává otázka, zda máme nárok na odškodnění, po kom ho požadovat a co udělat pro to, aby byl náš nárok úspěšný.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy