Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet nakažených proti minulému týdnu znovu stoupl

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V pondělí laboratoře v Česku zachytily 168 případů koronaviru, to je o 16 víc než před týdnem. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou od pátku. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se třetím dnem drží těsně nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. K dnešku zůstalo stejně jako předchozí den na hodnotě 1,06. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, je čtvrtý den v celostátním průměru na hodnotě 11. Mezi regiony jsou nicméně velké rozdíly. Z krajů zůstává nejhorší situace v Praze, kde připadá na 100.000 obyvatel 23 případů za poslední týden, následuje Olomoucký kraj se 14 nakaženými a Středočeský s Plzeňským, které mají oba 13 případů. Naopak nejnižší incidenční číslo je ve Zlínském a Karlovarském kraji, kde evidují v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel čtyři pozitivně testované. Z okresů je na tom dál nejhůř Olomoucko, kde je incidenční číslo 25. Naopak okresy Český Krumlov, Kroměříž nebo Jeseník za uplynulý týden nehlásí žádný případ koronaviru.

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, eviduje ministerstvo zdravotnictví přes 1,675 milionu případů nákazy. Naprostá většina lidí se z nemoci vyléčila a 30.369 lidí s onemocněním covid-19 dosud zemřelo. Zatímco v nejhorší době epidemie letos v březnu ministerstvo evidovalo i více než 200 obětí denně, v poslední době jsou úmrtí v jednotkách za týden. Za současnou minimální úmrtností je podle odborníků hlavně očkování starších lidí a dalších rizikových skupin. Epidemická situace je ale dál vážná kvůli šíření nakažlivější mutace delta. Výrazně klesl také počet hospitalizovaných, který se víceméně se nemění a pohybuje se kolem padesátky - v pondělí bylo v nemocnicích 49 nakažených covidem, z toho 12 jich bylo ve vážném stavu. Na jaře vyžadovalo nemocniční péči skoro 10.000 nakažených, z nich zhruba pětina měla těžký průběh covidu, a zdravotnictví bylo na hraně svých kapacit.

Proti covidu se v pondělí nechalo naočkovat skoro 53.000 lidí, zhruba stejně jako před týdnem. Od začátku vakcinace na konci loňského prosince zdravotníci v Česku aplikovali přesně 10,727.947 dávek vakcíny. Ukončené očkování má v Česku více než pět milionů lidí, tedy necelá polovina všech obyvatel. V současné době se mohou očkovat lidé nad 12 let.

Laboratoře v zemi během trvání epidemie provedly dohromady více než 24 milionů antigenních testů na covid a přes devět milionů přesnějších PCR testů. Toto pondělí bylo antigenních testů skoro 69.000 a PCR necelá polovina. Podíl zjištěných pozitivit u nejpočetnější kategorie testů - preventivních a plošných - se v posledních dnech pohybuje kolem 0,1 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou lidé testování například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, bývá nyní pozitivních zhruba 0,4 procenta vzorků. Podíl potvrzených případů u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, je kolem jednoho procenta.

Vláda rozhodla, že od 1. září se ze zdravotního pojištění už nebudou hradit preventivní testy, které lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí, některých služeb či restaurací. Výjimku budou mít lidé se započatým očkováním, ti, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů, a děti do 12 let, pro které zatím vakcína není dostupná. Na začátku září se také chystá opakované testování dětí ve školách.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel:

Kraj

Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní

Praha

23

Olomoucký

14

Plzeňský

13

Středočeský

13

Jihočeský

12

Vysočina

12

Jihomoravský

10

Pardubický

9

Královéhradecký

8

Liberecký

8

Ústecký

6

Moravskoslezský

6

Karlovarský

4

Zlínský

4

celá ČR

11

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy