Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plaga: Závěrečné ročníky a praktická výuka se vrátí ve 4. stupni

Robert Plaga
Robert Plaga
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol se vrátí k prezenční výuce ve čtvrtém z pěti stupňů rizika nákazy covidem-19 podle protiepidemického systému PES. Spolu s jejich návratem se ve středních a vyšších odborných školách obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí a na druhém stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnáziích se třídy budou po týdnech střídat ve výuce ve škole a z domova. Výuka v základních a středních školách se zcela obnoví ve dvou nejnižších stupních rizika covidu-19. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Na vysokých školách se podle něj při čtvrtém stupni rizika covidu-19 obnoví praktická a laboratorní výuka pro skupiny do 20 lidí v posledním ročníku a umožní se individuální konzultace. O tom, zda se současná opatření zmírní na čtvrtý stupeň, by se mělo rozhodnout tento týden podle epidemického vývoje. Další postup při návratu dětí do škol se bude řídit podle tabulky, kterou ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

Školy jsou nyní kvůli epidemii covidu-19 zavřené a je v nich povinná výuka na dálku. V provozu zůstaly pouze mateřské školy a takzvané krizové školy, kam docházejí děti zdravotníků, hasičů či policistů. Plaga už minulý týden oznámil, že tuto středu se do lavic vrátí první a druhé třídy základních škol a všechny ročníky speciálních škol.

Třídy se nebudou dělit do menších skupin jako na jaře, děti z různých tříd by se ale neměly potkávat. Pod touto podmínkou budou fungovat i družiny. S výjimkou mateřských a speciálních škol bude platit všude povinnost roušek, zákaz zpěvu a tělocviku. Mělo by se také často větrat. Výuka zpěvu, tělocviku a plavání se obnoví až při druhém stupni rizika covidu. Ve stupni tři a čtyři jen u oborů, kde to je zásadní při vzdělávání.

Základní přehled k rozvolňování či zpřísňování opatření v různých oblastech života včetně školství zveřejnil v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nyní se opatření v Česku vážou k nejvyššímu pátému stupni, rizikové skóre je ale nyní na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti covidu-19. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. Mohlo by platit zřejmě od příštího pondělí.

Docházka do školy bude podle Plagy v souladu s uvolňováním opatření povinná, nikoli dobrovolná, jako to bylo na jaře. Rodiče, kteří nebudou chtít dítě do školy poslat, mohou využít například individuálního vzdělávacího plánu nebo dohody s ředitelem školy, řekl ministr. Rodiny by podle něj ale měly chránit rizikové osoby i jinými opatřeními než tím, že budou dítě držet doma.

Zmírnění opatření na třetí úroveň by umožnilo střídavou výuku i ve středních školách a na vysoké školy by se mohly vrátit první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly relativně normálně s výjimkou univerzit třetího věku. Přednášky na vysokých školách by byly ve stupni dva omezené na 50 lidí a ve stupni jedna na 100 lidí. Od stupně čtyři se podle Plagy za přísných režimových opatření počítá i s různými druhy zkoušek, jako třeba s jazykovými či nostrifikačními. V nejvyšším stupni pět jsou nyní povolené zkoušky na vysokých školách pro nejvýše deset lidí najednou.

Plaga zdůraznil, že významné pro omezení šíření covidu-19 ve školách bude nošení roušek spolu s větráním. Ve čtvrté i třetí úrovni rizika nákazy budou roušky povinné i ve třídách pro všechny s výjimkou mateřských a speciálních škol. Ve druhé úrovni budou mít výjimku navíc první stupně základních škol, řekl Plaga. V nejmenším riziku budou roušky povinné jen na chodbách, dodal.

Témata:  Robert Plaga Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy