Plaga a Rakušan apelovali na rodiče, aby nechali otestovat školáky

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) a předseda STAN Vít Rakušan shodně apelovali na rodiče, aby nechali v souvislosti s návratem do škol otestovat své děti. V diskusním pořadu Partie televize CNN Prima News dnes zdůraznili, že testy jsou neinvazivní. Plánovaná omezení pro netestované děti označil Plaga za věc, která je sice nepříjemná, ale dává podle něj smysl.

Robert Plaga
reklama

Plaga míní, že společnost by neměla být přehnaně optimistická ohledně podzimní situace na školách a možných komplikací souvisejících s další vlnou pandemie. "Měli bychom být ostražití. Chtěl bych vybídnout všechny, abychom to nebrali na lehkou váhu," řekl s tím, že minulé léto se také zdálo, že covid-19 už nebude.

"Scénáře se budou odvíjet podle toho, jak dopadne screeningové šetření v září," odpověděl ministr na dotaz, zda existuje plán pro případné opětovné zavření škol. Preventivní antigenní testování žáků a studentů se má konat 1. nebo 2. září a dále 6. a 9. září. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

Školy se mohly rozhodnout i pro přesnější PCR metodu, takové testování si ale musí zajistit samy a za jeden test zpětně dostanou od ministerstva 200 korun. Pražský magistrát nedávno upozorňoval, že městské části dosud nedostaly ani peníze za PCR testování v uplynulém školním roce. Plaga dnes uvedl, že ministerstvo školám peníze odeslalo v minulém týdnu.

Pokud se žáci nenechají testovat, ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Budou mít rovněž zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat. "Jaká je jiná varianta, pokud se dítě nechce nechat testovat a není očkované? Pokud bychom zakázali přístup dítěte do školy, jde o omezení jeho práva na vzdělání a je to nedůvodný zásah," podotkl Plaga.

Rakušan souhlasil, že když se dítě dostane do nekomfortní situace v kolektivu, nesou za to odpovědnost jeho rodiče. Proto je požádal, aby dítě nechali otestovat i kvůli bezpečí jejich domácnosti, spolužáků dítěte, učitelů či prarodičů.

Ministerstvo školám v úterý odeslalo manuál, který obsahuje doporučení a povinnosti pro provoz. Podle Rakušana jej není reálné v praxi dodržovat, například co se týče požadavku na homogenní skupiny studentů. Zmínil, že například maturanti mají semináře napříč třídami.

"Je pravdou, že dodržování naráží na bariéry lidských zdrojů na školách a na prostorové kapacity," připustil Plaga. Ohledně homogenity je proto podle něj opatření pouze doporučující. "Je to na ředitelích, na podmínkách v konkrétních školách," řekl. Pokud se děti promíchají později po výuce, například na kroužcích, leží odpovědnost na rodičích, nikoliv na ministerstvu školství.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky