Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odložte večírky, návštěvy zkraťte, radí před Vánocemi ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vyhněte se větším skupinám lidí, dodržujte rozestupy, odložte večírky a setkávejte se raději venku, radí mimo jiné v protiepidemických doporučeních k Vánocům ministerstvo zdravotnictví. Lidé by také měli využít možnost nechat se před rodinnými setkáními otestovat na covid-19, pokud se necítí dobře. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes zveřejnil na twitteru jedenáct doporučení k nadcházejícím svátkům.

"Pokud se necítíte fit nebo máte příznaky onemocnění covid-19, zůstaňte doma. Všichni očkovaní mají k dispozici dva preventivní PCR testy, a rozočkovaní dokonce testů pět. Využijte je," píše v letáku ministerstvo. Apeluje také na očkování.

Setkání s blízkými a přáteli doporučuje ministerstvo raději venku. "Pokud plánujete návštěvu kamarádů nebo rodiny ve vnitřních prostorách, nejprve si ověřte, že se všichni cítíte dobře," uvádí. Návštěvy doporučuje spíš kratší a v menším počtu lidí, dodržovat by se měly rozestupy a omezit by se měly fyzické kontakty, jako je podání rukou nebo objetí. V místnostech je třeba také více větrat, radí alespoň pět minut po každých 20 minutách. Při návštěvě u seniorů doporučuje nosit respirátor.

"V Izraeli třeba není vůbec zvláštní, že si hosté sami ukazují certifikát o očkování nebo negativním testu," napsali zástupci ministerstva.

Vzhledem k předvánočním nákupům radí nakupovat ideálně přes internet, potraviny i dárky. V kamenných obchodech pak využívat dezinfekci na ruce, dodržovat rozestupy a mít správně nasazený respirátor. Na nákupy by podle ministerstva neměla chodit celá rodina, naopak je vhodné nakoupit třeba i seniorům, aby do obchodů vůbec nemuseli.

Vánoční večírky doporučuje ministerstvo odložit na dobu, kdy nebude epidemická situace tak vážná. "Existuje příliš velké riziko, že se někdo na takové akci nakazí. A nejde jen o party v restauracích, ale i oslavy ve firmách," uvádí ministerstvo. Podobně varuje i před silvestrovskými oslavami. "Vyhněte se větším skupinám lidí a vydržte to tentokrát bez bujarých večírků. Pokud už zamíříte mezi lidi, hlídejte si rozestupy a noste respirátor," píše.

Doporučení k předvánoční době zveřejnila už minulý týden také skupina MeSES. Vyzvala k častějšímu testování ve školách nebo firmách, které by se mělo rozšířit i na očkované, doporučila navýšit kapacity PCR testování a také lidem poskytnout kvalitní samotesty zdarma, kterými by se mohli před návštěvami otestovat.

Odborníci včetně Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) další vlnu nákaz očekávají v lednu a únoru, protože se přes svátky lidé setkávají a cestují po celé republice. Přeplnění nemocnic podle nich může zabránit třetí dávka očkování, která velmi rychle zvyšuje ochranu před vážným průběhem nemoci. Hrozí také rozšíření nové varianty omikron, která je podle dosavadních studií asi šestkrát nakažlivější než současná delta. Zřejmě na ní také méně zabírá imunita po prodělání nemoci a očkování.

Témata:  Vánoce Koronavirus COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy