Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí. Nabízí pozemky, budovy i bunkry

I tento bunkr (řopík) si můžete od ministerstva koupit
I tento bunkr (řopík) si můžete od ministerstva koupit
Foto: ÚZSVM

Ministerstvo obrany dnes přidalo do nabídky dalších 25 nepotřebných nemovitostí. Zájemci mohou odkoupit celkem 47 nemovitostí za téměř osm milionů korun, uvedla v tiskové zprávě Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Kompletní nabídka je k dispozici na webových stránkách odboru nakládání s nepotřebným majetkem. Všechny nabízené státní nemovitosti včetně armádních nabízí na svém webu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

V nabídce je například pozemek u zámeckého parku v Týnci u Janovic nad Úhlavou na Klatovsku nebo dva pozemky v Plzeňském kraji v obci Tymákov mezi Rokycany a Starým Plzencem. Obrana nabízí i dva pozemky těsně za hranicí u Střelských Hoštic s výměrou téměř 4000 metrů čtverečních a menší pozemky v Praze Michli a na Žižkově.

K dispozici jsou i objekty z bývalého pohraničního opevnění. "Tentokrát se jedná především o nově nabízená opevnění na jižní Moravě. Čtyři objekty se nacházejí v Podhradí nad Dyjí nedaleko Vranovské přehrady. Devět opevnění za příznivou cenu je nabízeno v Dyjákovicích nedaleko státní hranice s Rakouskem jihovýchodně od Hrušovan nad Jevišovkou," uvedla Zechmeisterová.

V nabídce jsou i dva řopíky, tedy objekty lehkého opevnění, u Mikulova, ale také pěchotní srub Štěrkovna u Dolního Benešova, který byl součástí těžkého opevnění.

Všechny státní instituce včetně ministerstva obrany nabízí k prodeji 166 pozemků, 72 staveb, 15 bytových a nebytových jednotek a dva družstevní byty, sdělil ČTK Radek Ležatka z oddělení komunikace ÚZSVM. "Nejdražšími jsou aktuálně areál bývalého výchovného ústavu v Králíkách za 35,6 milionu korun, administrativní budova v Ústí nad Orlicí za 15,3 milionu nebo bytový dům po Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě za 14,8 milionu," uvedl. Z movitých věcí nabízí ÚZSVM 344 položek, nejčastěji se jedná o výpočetní techniku a dopravní prostředky.

Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí pravidelně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Další nabídku se chystá úřad zveřejnit 1. a 29. září. K prodeji by mělo být dalších 20 nemovitostí.

Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, a hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej. Převody pevnostních opevnění začaly ve větším měřítku od roku 2008.

Témata:  Ministerstvo obrany

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst

Komentář Martina Stránského: Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy