Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O práci letos může ve světě přijít čtvrt miliardy lidí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

O práci letos může přijít čtvrt miliardy lidí. Aby si našli novou nebo alespoň udrželi tu, kterou mají, budou si muset osvojit nové dovednosti, protože se ještě více zrychlí digitalizace ekonomiky. Řekl to prezident americké softwarové společnosti Microsoft Brad Smith.

Microsoft už dříve uvedl, že letos nabídne 25 milionům lidí možnost se přeškolit. S pomocí platformy LinkedIn, kterou Microsoft vlastní, pro ně připraví kurzy, vystaví jim certifikáty a pomůže nalézt nové místo. Smith ale přiznává, že ne všechny práce bude možné zdigitalizovat a zmínil zvláště situaci v rozvojovém světě.

"Žijeme ve světě internetové nerovnosti - pokud s tím něco neuděláme, prohloubíme všechny ostatní nerovnosti, kterých se všichni obáváme. Je to úkol nad rámec jedné společnosti nebo jedné vlády, ale pokud můžeme oslovit 25 milionů lidí, budeme mít pocit, že jsme přispěli svým dílem odpovědnosti," řekl Smith o roli Microsoftu.

Firma, jejíž hodnota loni stoupla o půl bilionu dolarů (zhruba 12 bilionů Kč) a nyní se pohybuje kolem 1,5 bilionu USD, věnuje na tento účel 20 milionů dolarů (zhruba 466 milionů Kč) v podobě grantů neziskovým organizacím. Ty navíc budou moci bezplatně využit jejích služeb.

Tlak na technologické společnosti ze strany vlád roste. S postupující digitalizací se státům nedaří vybírat dost peněz na financování škod v řádech bilionů dolarů, které na světových ekonomikách napáchal koronavirus. A technologické společnosti, silné už před koronavirovou krizí, budou z příštího vývoje těžit ještě víc.

"Myslím, že všichni musíme uznat, že technika nedokáže vyřešit všechno, ale bez nás se skoro nic vyřešit nedá," dodal prezident Microsoftu.

Témata:  lidé práce nezaměstnanost propouštění

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy