MZV po ruském útoku na jadernou elektrárnu vyzvalo k akci Radu bezpečnosti OSN

Ruský útok na ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu je v rozporu se všemi normami mezinárodního práva, uvedlo české ministerstvo zahraničí. Vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby konala.

Ilustrační fotografie
reklama

Za nesmyslný, nezodpovědný a nebezpečný na twitteru označil útok ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). O válečných zločinech, které musí posoudit Mezinárodní trestní soud v Haagu, na stejné sociální síti v souvislosti s útokem píšou předsedové vládních stran Marian Jurečka (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Vít Rakušan (STAN).

Po ruském útoku na záporožskou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny vypukl v pětipodlažním výcvikovém zařízení požár, který byl později uhašen. Ruské jednotky elektrárnu ovládly, na místě zůstávají zaměstnanci a kontrolují stav jaderných bloků. Podle ukrajinských úřadů míra radioaktivity v oblasti nepřesáhla nebezpečnou úroveň. Británie bude kvůli ruskému útoku žádat svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že je ostřelováním záporožské elektrárny naprosto zhrozeno. "Jde o vrcholně nezodpovědný akt ohrožující únikem radiace miliony lidí, který je v rozporu s veškerými normami mezinárodního práva a členstvím Ruska v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii," uvedlo na svém webu.

Rusko podle ministerstva zahraničí obratem porušilo ve čtvrtek přijatou rezoluci rady guvernérů agentury pro atomovou energii, která Rusko vyzvala ke stažení vojsk a tím zajištění bezpečnosti civilních jaderných zařízení na území Ukrajiny. "Vyzýváme Radu bezpečnosti jako primární orgán zodpovědný za udržování míru a bezpečnosti, aby konala," dodal úřad ve svém prohlášení.

"Jsem šokován nesmyslným, nezodpovědným a nebezpečným útokem na Záporožskou jadernou elektrárnu. Únik radiace z elektrárny by mohl ohrozit celou Evropu," napsal Lipavský. Ruská agrese podle něj musí okamžitě skončit.

Útok na jadernou elektrárnu je válečný zločin a důkaz psychopatické mysli jednoho malého ruského komunistického rozvědčíka, který ztratil zábrany a kontakt s realitou, napsal na twitteru Rakušan v narážce na ruského prezidenta Vladimira Putina. "Ještě se někdo diví, že Policie ČR považuje podporu těhle nikdy nevídaných hnusů za trestný čin?" doplnil šéf STAN, který je ministrem vnitra.

Podle Pekarové Adamové musí být ostřelování jaderné elektrárny další kolonkou žaloby k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. "To opravdu nespadá do našeho civilizačního okruhu. Vladimir Putin ohrožuje celou Evropu a musí být zastaven," doplnila na twitteru šéfka TOP 09, která je předsedkyní Poslanecké sněmovny.

"Válečný zločinec, který se neštítí vůbec ničeho, bandita, co masakruje civilní obyvatelstvo, a zmrd, co nechal útočit cíleně na jadernou elektrárnu!!!" uvedl na twitteru vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Jurečka. Ze strany celého světa podle něj musí přijít jasná reakce a přitvrzení.

Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný na twitteru napsal, že důsledky musí nést osobně prezident Putin. "Úrok na jadernou elektrárnu je útokem totálního cvoka a aktem mezinárodního jaderného terorismu," uvedl.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky