Mortimer pustošil Česko. Vítr lámal stromy, komplikoval dopravu, odřízl lidi od proudu

Českou republiku dnes zasáhl silný vítr, před kterým varovali meteorologové. Na Sněžce a Milešovce dosahovaly poryvy až rychlosti orkánu. Vichřice, která se postupně přesouvala ze západu na východ Česka, lámala na řadě míst stromy a větve. Přerušila tak dodávky proudu pro desetitisíce domácností, problémy způsobila i v dopravě.

Ilustrační fotografie
reklama

Hasiči kvůli silnému větru zasahovali od půlnoci do 18:00 u téměř 1300 událostí. Nejvíc zásahů, přes 250, měli ve Středočeském kraji. Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer zasáhl kromě Česka i další středoevropské země.

Energetická společnost ČEZ evidovala odpoledne až 42.000 odběratelů bez proudu. Kolem 17:00 už byla situace klidnější, bez elektřiny bylo zhruba 16.500 odběratelů, zejména na východě Čech, uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Firma předpokládá, že většinu poruch se podaří opravit dnes, případně v noci na úterý. Hlavně na severní Moravě, kde začalo foukat později, se ale může odstraňování následků protáhnout až do úterního rána.

Další zhruba 1100 domácností bez proudu měla kolem 17:00 distribuční společnost E.ON. Na Vysočině přetrvávají potíže na Třebíčsku a v oblasti Velkého Meziříčí. V jižních Čechách jsou největší omezení na Prachaticku. Na Moravě zbývá podle firmy připojit již jen několik desítek domácností v oblasti Moravských Budějovic a na Blanensku. Ráno evidoval E.ON na celém svém distribučním území 11.500 odběratelů bez proudu.

Více práce než obvykle měli kromě energetiků také hasiči. Do dnešních 18:00 zasahovali u 1292 případů souvisejících se silným větrem, sdělila ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Studená. Ve středních Čechách evidovali hasiči 256 zásahů, na Vysočině vyjížděli ke 131 událostem, následuje Moravskoslezský kraj (126), Jihomoravský (96), Jihočeský (95), Pardubický kraj (94) a Praha (81). "Celkové množství aktuálně řešených událostí s meteorologickou situací klesá," uvedla večer mluvčí hasičů. Výstraha meteorologů na silný vítr končí ve 20:00.

Popadané stromy působily problémy také na železnici. Například na trati mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy zablokovaly provoz přibližně na šest hodin. Strom narušil také provoz vlaků na vytížené trati Kolín - Česká Třebová mezi stanicemi Řečany nad Labem a Záboří nad Labem. Problémy se nevyhnuly ani řidičům aut, zejména kamionů. Mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou spadl na kabinu nákladního auta strom, řidič byl zraněn.

Silný vítr komplikoval i leteckou dopravu. Na pražském letišti kvůli němu muselo více než deset letů čekat až hodinu na přistání, dva dnešní spoje byly přesměrovány jinam - let společnosti Lufthansa z Frankfurtu do Prahy přistál nakonec ve Vídni a spoj Českých aerolinií z Amsterdamu v Pardubicích. Několik letadel muselo provést opakované manévry přiblížení na přistání.

Na vrcholech hor dnes vítr dosahoval rychlosti orkánu. Na Sněžce foukal podle meteorologů rychlostí až 157 kilometrů v hodině a na Milešovce naměřili poryv o rychlosti 122 kilometrů za hodinu.

Silný vítr provázející tlakovou níži s označením Mortimer dnes kromě Česka zasáhl i další středoevropské země. Na Slovensku si dokonce vyžádal nejméně jednu oběť. V Nitře padající strom zabil čtrnáctiletého chlapce a další děti zranil. V Polsku byli podle informací zpravodajské televize TVN 24 zranění dva lidé, když ve vsi Witoslaw vítr převrátil přívěs nákladního vozu, do kterého pak narazil autobus. V Německu ráno vítr a silný déšť ochromily dálkové vlaky mezi Brémami a Hannoverem.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky