Milion chvilek bude v roce 2020 pokračovat v protestech

Spolek Milion chvilek bude příští rok pokračovat v protestech, chce ukazovat, že lidem není demokracie lhostejná. Organizátoři dnešní demonstrace v Praze také vyzvali účastníky, aby se zajímali o druhé a aby převzali díl odpovědnosti za stav společnosti. Lidé se podle nich mohou na stránkách spolku přihlásit k závazku, že jim záleží na demokracii, najdou si pro ni chvilku a v případě potřeby ji budou bránit.

Demonstrace proti Babišovi - Letná 23. 6. 2019

Předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář prohlásil, že demonstranti chtějí politiky, kteří nebudou lhát, krátst, nebudou ve střetu zájmů a budou respektovat demokratické instituce. Lidé také podle něj chtějí žít v zemi, kde se daříé svobodě a spravedlnosti a kde se občané nemusejí bát.

Dnešní demonstrace začala na Václavském náměstí, protestující poté došli kolem úřadu vlády na Klárov. Podle policejního odhadu na akci dorazilo kolem 15.000 lidí, Minář uváděl desítky tisíc. Demonstranti požadovali demisi premiéra Andreje Babiše (ANO),

V hlavní části akce na Klárově vystoupili i představitelé sněmovních opozičních stran s výjimkou SPD. Kromě nich pozvali organizátoři také místopředsedkyni Zelených Magdalenu Davis, která mluvila o potřebě chránit českou krajinu nebo poslance Jana Čižinského (za KDU-ČSL).

Čižinský na demonstraci mluvil o tom, že pro změnu je nutná angažovanost běžných lidí, jako příklad uváděl své politické angažmá v komunální politice. "Třicet lidí změnilo městskou část, 300 lidí změnilo Prahu, 3000 změní celou naši zem," řekl. Vyzval k podpoře svého nového politického projektu 3000 statečných, který by měl spolupracovat s demokratickými stranami a dodávat jim hlasy.

Protestní akci na Klárově ukončil společný zpěv české hymny. Ještě předtím Minář vyzval účastníky demonstrace, aby si na Štědrý den zapálili svíčku pro demokracii a na Nový rok připili "na změnu, na budoucnost bez Babiše".

Policie ve 20:50 na twitteru oznámila, že shromáždění na Klárově bylo ukončeno bez narušení veřejného pořádku a že byl obnoven provoz, který demonstrace přerušila.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky