Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maláčová: Nákaza koronavirem se objevila v šesti domovech seniorů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nákaza koronavirem se objevila v šesti domovech pro seniory v Česku. V České televizi to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Neupřesnila počet pacientů či to, zda se nakazili obyvatelé zařízení nebo personál.

"Registrujeme několik domovů, kam se nákaza dostala... V tuto chvíli se to týká šesti zařízení po celé České republice," uvedla ministryně. Podle ní je nutné zajistit personálu domovů dostatek ochranných pomůcek, aby zařízení mohla dál fungovat.

Nákaza se objevila například v domovech pro seniory v pražské Michli či na Chodově. Někteří klienti skončili v nemocnici, dvě pacientky zemřely. Hlavní hygienička Jarmila Rážová dnes řekla, že obě zařízení přijala řadu opatření a obyvatelé s nákazou jsou nyní v nemocnici.

V Česku bylo podle statistické ročenky v roce 2018 v provozu 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky. V 341 domovech se zvláštním režimem pro pacienty s demencí bylo 20.100 lůžek. Průzkum ukázal, že 90 procent poskytovatelů péče nemá respirátory nejvyšší třídy a každému dvanáctému poskytovateli chybí úplně i slabší respirátory a roušky. Žádný jednorázový ochranný oblek nemá 70 procent zařízení.

Ministerstvo zdravotnictví už dřív uvedlo, že nejdřív musí ochranné pomůcky dostat zdravotníci. Dnes nařídilo, aby seniorské domovy vyčlenily pokoje či umývárny a další prostory pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem, v karanténě či pro pacienty s lehkými příznaky. Počítat by měly s izolací deseti procent lůžek.

Témata:  senioři Koronavirus COVID-19 důchodci

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy