Lídři EU se shodli na dalším prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na summitu v Bruselu jednomyslně shodli na dalším prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku o půl roku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které požadují vyřešení situace na východě Ukrajiny ovládaném proruskými separatisty.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Šéfové států a vlád se dnes bez rozpravy shodli na již dvanáctém půlročním prodloužení postihů, které budou nově platit do července příštího roku. Sankce jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetický sektor. Znamená to, že některé ruské firmy budou mít nadále ztížený přístup k mezinárodním financím nebo nebude možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.

V převážně ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny propuklo povstání proruských separatistů v roce 2014. Boje s vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si dosud vyžádaly více než 13.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Témata: EU | Rusko | sankce | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky