Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus útočí i na internetu. Pozor na škodlivé soubory!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na internetu se začaly objevovat škodlivé soubory, které se vydávají za informace o koronaviru nebo slibují návody, jak se před ním chránit. Obsahují ale nebezpečné programy, které mohou napadnout počítač uživatele. Soubory se objevují buď na speciálně vytvořených stránkách, nebo se šíří e-mailem. Uvedla to společnost Kaspersky.

Objevené škodlivé soubory byly podle expertů Kaspersky ve formátu pdf, mp4 nebo docx a měly obsahovat informace o koronaviru, který hýbe současným světovým děním. Z názvů souborů lze vyvodit, že měly obsahovat videa s instrukcemi, jak se před virem chránit, aktuální informace o jeho vývoji, nebo dokonce testy prokazující nákazu. Místo toho byly plné různých hrozeb od trojských koní po počítačové červy, které jsou schopné smazat, zablokovat, upravit nebo zkopírovat data, ale také rušit provoz počítačů a celých počítačových sítí.

"Koronavirus, který plní přední stránky všech novin, začali zneužívat kyberzločinci jako svoji návnadu. Doposud jsme zaregistrovali jenom deset unikátních souborů. Ale vzhledem k aktuálnosti tohoto tématu předpokládáme, že se v krátké době objeví daleko vyšší počet škodlivých souborů odkazujících k této smrtelné nákaze," uvedl ředitel Kaspersky pro východní Evropu Miroslav Kořen.

Aby se uživatelé nestali obětí těchto škodlivých programů, měli by se vyhýbat podezřelým odkazům, které slibují exkluzivní informace. Kaspersky rovněž doporučuje věnovat pozornost koncovkám stahovaných souborů. Dokumenty nebo video soubory by neměly být ve formátu .exe nebo .lnk. Uživatelé by měli mít nainstalovaný účinný antivir.

Témata:  koronavirus počítače hackeři

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy