Koronavirus COVID-19: počet mrtvých dosáhl 1 380, nakažených je 63 851

Pevninská Čína zaznamenala za čtvrtek 5090 nových případů koronaviru a eviduje tak již 63.851 nakažených. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, tam podle místních úřadů podlehlo dalších 121 lidí. Celkový počet mrtvých tak v pevninské Číně k dnešnímu dni dosáhl již 1380. S odkazem na místní úřady to uvedla agentura Reuters.

Ilustrační fotografie
reklama

V údajích zveřejňovaných Pekingem je čím dál větší chaos. Ve čtvrtek úřady hlásily z pevninské Číny 1367 mrtvých, takže s přičtením 121 nových obětí měla bilance dnes dosáhnout 1488 mrtvých. Čínská Národní zdravotní komise ovšem dnes uvedla, že některá úmrtí pacientů s koronavirem byla v předchozích dnech započtena dvakrát a bilance je ve skutečnosti 1380 mrtvých.

Experti vyjadřují obavy, zda Čína plní svůj slib a informuje o šíření nákazy transparentně. V noci na čtvrtek v Číně počet nahlášených případů nákazy skokově vzrostl, protože úřady v nejvíce zasažené provincii Chu-pej začaly do statistik nově započítávat i nemocné, u nichž nákazu definitivně nepotvrdily laboratorní testy, ale pouze rentgen plic. O den dříve zase vyšlo najevo, že čínské úřady do statistik již nezahrnují osoby, které jsou infikovány, ale neprojevily se u nich žádné příznaky nemoci. To je v rozporu se směrnicemi Světové zdravotnické organizace (WHO).

Téměř všechna úmrtí na koronavirus ve světě eviduje právě pevninská Čína, drtivá většina všech případů pak pochází z provincie Chu-pej, jež je považována za ohnisko současné epidemie. Jednoho mrtvého už dříve zaznamenaly Filipíny a Hongkong, první úmrtí ve čtvrtek oznámilo Japonsko, které je po Číně nákazou postiženo nejhůře.

Postup Pekingu ve čtvrtek kritizovaly Spojené státy, které dnes potvrdily 15. nakaženého na svém území. Byl jím jeden z lidí nedávno evakuovaných z Wu-chanu, nejhůře zasaženého města v provincii Chu-pej.

"Jsme trochu zklamáni nedostatkem transparentnosti Číňanů, ta čísla tu poskakují... Jsou tu určitá překvapení," řekl ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.

Americký prezident Donald Trump však ve čtvrtek v rozhovoru Čínu za její přístup k epidemii chválil. "Myslím, že to zvládli profesionálně, a domnívám se, že jsou výjimečně schopní," prohlásil. Na otázku, zda si myslí, že Čína uvádí pravdivé údaje, odpověděl: "No, to nikdy nevíte. Myslím, že se to snaží předkládat v co nejlepším světle."

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž uvedlo, že je hluboce znepokojeno případnými dopady epidemie v Severní Koreji, jež s Čínou sousedí. USA jsou podle něj připraveny výjimečně uvolnit sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby zajistily distribuci potřebného zdravotnického materiálu a další humanitární pomoci do země.

Oficiální čínský deník Beijing Daily dnes oznámil, že všichni, kdo se vrací do Pekingu, se mají na dva týdny uchýlit do karantény, aby zabránili šíření koronaviru. Každý, kdo nedodrží toto nebo jiné preventivní opatření, bude podle listu potrestán.

Agentura Reuters dnes informovala, že v Kambodži po dvou týdnech na moři přistála výletní loď MS Westerdam s téměř 2300 lidmi na palubě. Plavidlo přitom předtím kvůli obavám z šíření nákazy odmítlo přijmout pět asijských zemí, ačkoliv se na palubě u žádného z pasažérů ani členů posádky neobjevily symptomy viru. Kambodžské úřady provedly po vylodění testy u lidí s příznaky chřipky, všechny však vyšly negativní.

Pokračující epidemie stále citelněji dopadá na asijské akciové trhy a čínskou a japonskou ekonomiku. Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) také koronavirus přinese ztráty ve výši až pěti miliard dolarů (144,8 miliard korun) leteckému průmyslu. Spoje do pevninské Číny již úplně zrušilo na 70 leteckých společností, dalších 50 lety do země významně omezilo.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky