Johnson plánuje revoluční změny britské vlády

Britský premiér Boris Johnson má v plánu vytvořit "revoluční" vládu, chce propustit některé ministry, spojovat rezorty a místo státních úředníků zapojit externí odborníky. Napsal to dnes britský list Sunday Times. Premiér, jehož konzervativci před několika dny přesvědčivě vyhráli parlamentní volby, by se mohl zbavit až třetiny nynějších ministrů, napsal list s dovoláním na vládní úředníky.

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie

Ministerstvo pro brexit bude zrušeno k 31. lednu, což je Johnsonův termín pro odchod Spojeného království z Evropské unie, uvádí Sunday Times. Premiér zřídí ministerstvo pro hranice a přistěhovalectví, které vyčlení z ministerstva vnitra. Spojí ministerstvo mezinárodního obchodu s rezortem obchodu a energetiky.

Velké změny podle britského listu chce Johnson provést až v únoru po brexitu. V příštích dnech hodlá složení kabinetu změnit jen málo, zbaví se pouze ministrů, kteří ve volbách neuspěli.

"Únorové změny budou pořádně velké. Bude hledat lidi, kteří dokážou fungovat a nestarají se o média nebo krátkodobé problémy," řekl listu vysoce postavený vládní úředník. "Pracujeme na velmi podrobném a velmi revolučním plánu, do kterého se pak pustíme," konstatoval.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky