Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnson plánuje revoluční změny britské vlády

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
Foto: UK Parliament

Britský premiér Boris Johnson má v plánu vytvořit "revoluční" vládu, chce propustit některé ministry, spojovat rezorty a místo státních úředníků zapojit externí odborníky. Napsal to dnes britský list Sunday Times. Premiér, jehož konzervativci před několika dny přesvědčivě vyhráli parlamentní volby, by se mohl zbavit až třetiny nynějších ministrů, napsal list s dovoláním na vládní úředníky.

Ministerstvo pro brexit bude zrušeno k 31. lednu, což je Johnsonův termín pro odchod Spojeného království z Evropské unie, uvádí Sunday Times. Premiér zřídí ministerstvo pro hranice a přistěhovalectví, které vyčlení z ministerstva vnitra. Spojí ministerstvo mezinárodního obchodu s rezortem obchodu a energetiky.

Velké změny podle britského listu chce Johnson provést až v únoru po brexitu. V příštích dnech hodlá složení kabinetu změnit jen málo, zbaví se pouze ministrů, kteří ve volbách neuspěli.

"Únorové změny budou pořádně velké. Bude hledat lidi, kteří dokážou fungovat a nestarají se o média nebo krátkodobé problémy," řekl listu vysoce postavený vládní úředník. "Pracujeme na velmi podrobném a velmi revolučním plánu, do kterého se pak pustíme," konstatoval.

Témata:  Boris Johnson Velká Británie vláda Parlament Velké Británie EU

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy