Slovensko zavede na hranicích kontroly a povinnou karanténu pro cestující ze zahraničí

Slovensko zavede povinnou karanténu pro cestující ze zahraničí až od středy 17. února, původně byla ohlášena už od pondělí. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Volnější pravidla budou platit například pro takzvané pendlery, výjimka z absolvování izolace a testu na koronavirus zůstane v platnosti i pro řidiče a posádky v nákladní, autobusové, železniční a letecké dopravě. Slovenská policie zavede na hraničních přechodech kontroly.

Ilustrační fotografie

V současnosti se turisté při cestách na Slovensko a Slováci při návratu do vlasti z rizikových zemí v souvislosti s epidemií covidu-19, tedy i z Česka, mohou nástupu do karantény vyhnout v případě, že mají potvrzení o negativním výsledku testu. Pro některé skupiny osob platí výjimka i z povinnosti míst u sebe výsledek testu.

Nový režim na hranicích, jehož zavedení Krajčí zdůvodnil snahou Bratislavy zabránit zavlečení nových mutací koronaviru do země, schválila vláda už dříve v tomto týdnu. Příslušnou vyhlášku ohledně karantény zveřejnil úřad hlavního hygienika až dnes večer. Už dříve v souvislosti s koronavirem zpřísnily podmínky cest ze Slovenska také Česko a Rakousko. Slovensko se nyní v přepočtu na obyvatele řadí v EU k zemím s nejvyšším přírůstkem úmrtí na covid-19.

Karanténu o délce 14 dnů budou moci cestující po příjezdu na Slovensko ukončit po obdržení výsledku testu na koronavirus, který lze absolvovat nejdříve na osmý den. Až na výjimky zůstane v platnosti povinnost elektronické registrace před překročením slovenských hranic.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky