Hotely budou moci do třetího stupně rizika fungovat bez omezení

Ubytovací služby budou moci fungovat v běžném režimu do třetího stupně rizika. Ve čtvrtém a pátém stupni bude jejich provoz omezen. Lázeňská zařízení se budou muset do třetího stupně řídit režimovými opatřeními, ve čtvrtém a pátém stupni budou moci poskytovat jen zdravotní služby. Vyplývá to z modelu uvolňování a zpřísňování opatření, který dnes představilo ministerstvo zdravotnictví. Hodnota indexu je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ke čtvrtku 70. Podle nastavených plošných pravidel trvá stupeň pět.

Ilustrační fotografie

Podrobnosti k omezení ubytovacích služeb nejsou v tabulce uvolňování uvedeny. Podle Blatného se na detailech pracuje a budou zveřejněny později. V současné době však platí, že hotely, penziony a další ubytovací zařízení nemohou poskytovat služby pro rekreační účely, v případě služebních cest je mohou využít Češi i cizinci.

U lázní je od prvního do třetího stupně v tabulce uvedeno dodržování organizačních a režimových opatření. Ve čtvrtém a pátém stupni bude platit kromě omezení služeb jen na zdravotní i omezení počtu hostů na jednom pokoji.

Ubytovací zařízení musejí být pro rekreační účely uzavřena od 22. října. Před tím se podle Asociace hotelů a restaurací ČR jejich obsazenost pohybovala kolem čtyř procent, v horských oblastech činila v průměru deset procent. Od března zůstalo zavřeno deset procent hotelů. Před novým vládním nařízením uvažovalo v Praze o dočasném uzavření zhruba 50 procent hotelů, v regionech kolem 30 procent.

Model uvolňování bude fungovat tak, že podle vybraných epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Toto číslo zařadí opatření do jednoho z pěti pásem určující nařízení pro většinu oblastí života. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se připravuje webový kalkulátor, na kterém si všichni budou moci jednoduše vypočítat rizikové skóre.

Témata: hotely | MoneyMAG.cz

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky