Hejtman: situace na Karvinsku se zhoršuje, nakažení jsou nejen horníci

Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity. Případnou karanténu pro okres ale vedení Moravskoslezského kraje nařídit nemůže, ta je v kompetenci hygieniků. ČTK to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Ředitelka Krajské hygienické stanice ale míní, že současný nárůst případů covidu-19 na Karvinsku se od předchozích dní mimořádně neliší.

Koronavirus COVID-19
reklama

"Současný nárůst na Karvinsku není až tak odlišný od předchozích dní," řekla na dotaz ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová. Uvedla, že hygienici stále cíleně vyhledávají další nakažené. K případné karanténě se nechtěla vyjadřovat, na dotaz ČTK jen řekla, že situaci probírají s ministerstvem zdravotnictví.

"Když jsem se díval na ranní data, zcela určitě lze říct, že část ohniska OKD přepadá do komunity. Důkazem je, že z 94 nakažených, které bylo v sobotu odhaleno, je 41 lidí do 30 let a většina z nich jsou ženy. Dochází k tomu, že už to nejsou horníci, ale další lidé. Situace se z tohoto pohledu určitě zhoršuje," řekl hejtman.

Na twitteru později Vondrák uvedl, že předpokládá, že nově nakažení jsou především rodinní příslušníci nakažených horníků. "Zatím ale razantně nenarůstá počet hospitalizovaných a zemřelých. To je zpráva dobrá a hovoří proti uzavírání Karviné," napsal hetjman.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu v ČT řekl, že v tuto chvíli se o karanténě pro Karvinou nejedná. Nemůže ale vyloučit, že by to byla varianta, kdyby se situace masivněji zhoršila.

"Tohle musí rozhodnout epidemiologové, to je věc, kterou oni musí posoudit, jak riziková situace je. Kraj tuto kompetenci nemá, je to plně v kompetenci krajské hygienické stanice, která je zřizována ministerstvem zdravotnictví. Ale ta čísla mě neuklidnila," řekl Vondrák na dotaz ČTK.

Uvedl, že kraj pro epidemiology zajišťuje, co je třeba. "Běží všechna odběrová centra, svátek nesvátek, běží všechny laboratoře a prodloužili jsme dobu odběrových center," řekl hejtman.

Situace zatím podle něj není dramatická tím, že by výrazně přibývalo lidí s vážnými zdravotními komplikacemi. V sobotu bylo podle něj nově hospitalizováno pět lidí. Hejtman má ale dojem, že lidí v karanténě je málo. "Lidé by si měli uvědomit, že je třeba nosit roušky, i když to žádné nařízení nepožaduje. Dle mého názoru situace, kdy koupaliště jsou plná lidí bez roušek, to jsou všechno, řekněme, potenciálně nebezpečné situace," řekl Vondrák.

V Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí nebo kadeřníci a maséři. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku jsou povinné roušky i v budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě.

Podle posledních zveřejněných údajů bylo v pátek v Moravskoslezském kraji potvrzeno 3110 případů nákazy koronavirem. Nejvíce jich bylo na Karvinsku, kde bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 1629 lidí. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno téměř 247 případů v přepočtu na 100.000 lidí. Podle Českého statistického úřadu žilo na konci března v okrese Karviná více než 245.600 lidí, celý kraj má téměř 1,2 milionu obyvatel.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky