Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Harrisová se posouvá do středu, už nežádá zákaz těžby ropy a plynu z břidlic jako před pěti lety

Kamala Harrisová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Kamala Harrisová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Pravděpodobní kandidáti na prezidenta USA včera zase o něco více ozřejmili své plány a záměry v ekonomické oblasti.

Kamala Harrisová už neplánuje zákaz těžby ropy a plynu z břidlic, tedy frakování. Přitom když se ucházela o Bílý dům v roce 2019, slibovala, že tuto environmentálně kontroverzní metodu těžby zakáže hned první den v prezidentské funkci. 

Jde o první zřetelný náznak, že v ekonomické oblasti bude své předchozí plány mírnit a sunout z levicových poloh blíže ku středu, aby tak zvýšila svoji šanci na zvolení.

To Donald Trump zatím ku středu nemíří. 

Pokud se stane opět prezidentem, hned první den ve funkci odvolá šéfa Komise pro burzy a cenné papíry Garyho Genslera. Nikdy prý rovněž nedopustí zavedení CBDC, tedy digitálního dolaru. Včera to uvedl na bitcoinové konferenci v Nashville.

V případě návratu do Bílého domu Trump též plánuje učinit z bitcoinu strategické rezervní aktivum Spojených států. Během pěti let by USA měly v těchto rezervách mít milion bitcoinů. Chce jejich prostřednictvím snižovat zadlužení USA.

Trh však Trumpovy sliby nechaly chladným. Bitcoin dnes vůči dolaru mírně oslabuje, o 0,4 procenta, vyplývá z dat Bloombergu.

Témata:  Kamala Harrisová Donald Trump prezident USA

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy