Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Facebook by se mohl stát terčem antimonopolní žaloby

facebook
facebook
Foto: Pixabay

Americká Federální obchodní komise (FTC) zvažuje antimonopolní žalobu na internetovou společnost Facebook. Agentuře Bloomberg to sdělil zdroj obeznámený se situací. FTC už déle než rok vyšetřuje, zda Facebook nenarušuje hospodářskou soutěž. Žalobu by komise podle zdroje mohla podat do konce letošního roku.

Příprava žaloby je běžnou součástí antimonopolního vyšetřování. Konečné rozhodnutí, zda bude žaloba skutečně podána, však podle zdroje zatím nepadlo. Pro podání žaloby by musela hlasovat většina z pěti komisařů FTC, upozornil Bloomberg.

FTC zahájila antimonopolní vyšetřování Facebooku loni v létě. V té době také vyměřila Facebooku rekordní pokutu pět miliard dolarů (zhruba 113 miliard Kč) za porušení ochrany soukromí.

Vyšetřování FTC se soustředí na to, zda dřívější akvizice Facebooku, například převzetí služby pro sdílení fotografií Instagram či komunikační aplikace WhatsApp, neporušily antimonopolní zákony. Kritici upozorňují, že z aplikací Instagram a WhatsApp se nebýt převzetí mohli stát vážní konkurenti Facebooku.

FTC v minulosti obě transakce přezkoumala a schválila. Má však právo se jimi znovu zabývat a obrátit se na soud s žádostí o jejich zrušení, pokud dospěje k závěru, že narušily hospodářskou soutěž. Předseda FTC Joe Simons loni uvedl, že je k takovému kroku připraven.

Témata:  Facebook

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy