Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínský Wu-chan se otevřel světu, ve městě zastavil první vlak

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se dnes po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Krátce po půlnoci ve městě zastavil první vlak s hrstkou cestujících, informovala agentura AFP. Většinu nově příchozích tvořili obyvatelé Wu-chanu, kteří před uzavřením zůstali uvězněni za hranicemi města.

"Když vlak vjížděl do stanice, s dcerou jsme byly nadšené," uvádí 36letá žena, která kvůli uzavírce města deset týdnů neviděla svého manžela. Když se jejich dítě rozběhlo za otcem, žena se podle svých slov neubránila slzám.

Jedenáctimilionové město úřady uzavřely na konci ledna, od té doby do něj mohli vstoupit pouze zdravotníci nebo lidé přivážející zásoby. Úřady začaly přísná opatření postupně rušit tuto středu.

Bude ještě nějakou dobu trvat, než se Wu-chan úplně vymaní z izolace, poznamenává AFP. Obyvatelé musí ve městě zůstat do 8. dubna. Na stejné datum je plánované znovuotevření tamních letišť. Uzavřená zůstávají i nadále obchodní centra a lidé v ulicích stále chodí v rouškách a vyhýbají se jeden druhému.

Příchozí se před vstupem do města musí zároveň podrobit zdravotní prohlídce, kontrole dokladů a otázkám ohledně předchozích cest.

První pacienti s tehdy novým koronavirem wuchanští lékaři zaznamenali v prosinci 2019. Ve městě se od té doby nakazilo přes 50.000 lidí, tedy valná většina z čínských 81.394 potvrzených případů nákazy, a nemoc COVID-19 si tam vyžádala 2538 obětí. V uplynulých týdnech se však počet nově nakažených výrazně zpomalil, čínské úřady nyní Wu-chan považují za nízkorizikovou oblast.

Témata:  Čína Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy