Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi chystají dovolenou, bude patřit kempům a karavanům. Přes zimu prodeje karavanů narostly o 200 procent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Letošní sezóna dovolených opět nebude normální. Ještě více než loni těží z pandemické situace prodejci a pronajímatelé karavanů a obytných vozů. Ty jsou letošním hitem dovolenkářů. Podnikatelé v rekreačních oblastech v ČR tak neváhají investovat třeba stovky tisíc, aby rozšířily kapacitu k parkování právě karavanistům a řidičům obytných vozů.

Vznikají nová parkoviště, stejně jako se zvětšuje plocha vyhrazená karavanům v mnoha tuzemských kempech. Některé hotely upravují automobilová stání pro své hosty tak, aby karavanisté měli v budově své vlastní sprchy, záchod, ale třeba i saunu.  

Přes zimu narostly prodeje karavanů a obytných vozidel až o 200 procent, jejich pronájmy pak o polovinu. Zájem je stále velký, ale prodejci karavanů už zkrátka nemají další vozy k prodeji, takže zákazník musí počkat do příštího roku. Češi jsou také ochotní investovat do dražších karavanů a obytných vozů. Během roku pandemie uspořili na hlavu zhruba čtyřikrát více, než by ušetřili nebýt pandemie. Tyto peníze nyní v souhrnu mohou putovat do ekonomiky, právě i na karavany.  

Data půjčoven karavanů ukazují, že zhruba 75 procent Čechů si obytný vůz půjčuje poprvé životě. Část z nich už o tohoto způsobu trávení dovolené zůstane. Prodejci a pronajímatelé karavanů tak mohou v pandemii spatřovat i jistý „dar z nebes“, podobně jako e-shopy. Stejně tak pandemie svědčí provozovatelům kempů obecně, a těm, které vycházejí vstříc poptávce karavanistů, zvláště.   

Jednotliví majitelé karavanů je přitom nově mohou prostřednictvím digitální platformy půjčovat jiným soukromým zájemcům. Takže například majitel karavanů jej pro svoji dovolenou využije v červenci a na srpen a září jej půjčí jiným zájemcům. Auto mu tak bude vydělávat, a třeba si tak splatí i podstatnou část své vlastní dovolené. I to zvyšuje atraktivitu karavanů.  

I díky zájmu karavanistů budou letos praskat ve švech tuzemské kempy. Zřejmě i více než loni. Česko je přitom jedinou zemí EU, kde loni prakticky nedošlo k poklesu celkového počtu nocí, které návštěvníci v kempech strávili. Počet nocí klesl o pouhé jedno procento, plyne z nových dat Eurostatu (zde, viz graf níže). Ve většině zemí EU byl přitom tento pokles dvouciferný. Na Slovensku činil šestnáct procent, v Polsku 24 procent, a v Maďarsku dokonce 48 procent.   

Zatímco v roce 2019 strávili návštěvníci v kempech v ČR 3,37 milionu nocí, loni to bylo 3,34 nocí. Vzhledem k pandemické situaci se jedná o „malý zázrak“, který v žádné jiné zemi EU nemá obdoby. V žádné jiné zemi EU nedošlo k tomu, že by byl počet nocí strávených v kempech v době pandemie prakticky srovnatelný s počtem nocí strávených v nich před ní.  

Může to ovšem svědčit také o tom, že Češi přece jenom loni v létě vzali riziko dalšího šíření pandemie poněkud na lehkou váhu a podcenili příchod druhé, podzimní vlny. Zatímco v jiných zemích EU byli lidé opatrnější. Což se kromě jiného projevilo i mnohem výraznějším propadem nocí strávených v kempech.   

Počet nocí, které v českých kempech strávili cizinci, totiž citelně klesl, loni meziročně o 45 procent. Ovšem tento pokles kompenzoval nárůst počtu nocí, které v tuzemských kempech strávili Češi. Tento počet narostl navzdory pandemii meziročně o šest procent.   

Témata:  dovolená

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy