Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny potravin v červnu vzrostly

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly. Mírně tak oživily po prudkém propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozími měsíci o 2,4 procenta na 93,2 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

I když na trhu přetrvává nejistota, ceny rostlinných olejů, cukru a mléčných výrobků stouply na několikaměsíční maxima, když v květnu se naopak prudce snížily. Ceny obilovin a masa však nadále zůstávají pod tlakem a většinou klesají.

Index cen rostlinného oleje se zvýšil o 11,3 procenta a zvrátil předchozí pokles, který trval čtyři měsíce za sebou. K oživení přispěly hlavně vyšší ceny palmového oleje, které podpořilo obnovení poptávky a obavy o produkci kvůli dlouhodobému nedostatku pracovní síly v souvislosti s koronavirem.

Ceny cukru se meziměsíčně zvýšily o 10,6 procenta, částečně kvůli zprávám o problémech v brazilských přístavech vlivem omezení, která mají zabránit šíření koronaviru. Ceny mléčných výrobků stouply o čtyři procenta, zůstávají však stále pod úrovní z doby před pandemií.

Index cen obilovin klesl o 0,6 procenta. Způsobily to hlavně nižší ceny pšenice, naopak ceny kukuřice se zvýšily. Ceny masa klesly o 0,6 procenta, hlavně kvůli zlevnění drůbežího a hovězího masa, napsala agentura Reuters.

FAO dodala, že upravila všechny své indexy, když posunula své referenční období používané pro srovnání se současným obdobím na roky 2014 až 2016 z dosavadních 2002 až 2004. "Protože se obchodní vzorce vyvíjejí, je nezbytné aktualizovat základní období, aby se zajistilo, že vážený koš zůstane aktuální," uvedla FAO.

Témata:  potraviny mléko cukr obilí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy