Ceny potravin v červnu vzrostly

Světové ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly. Mírně tak oživily po prudkém propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozími měsíci o 2,4 procenta na 93,2 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Ilustrační fotografie
reklama

I když na trhu přetrvává nejistota, ceny rostlinných olejů, cukru a mléčných výrobků stouply na několikaměsíční maxima, když v květnu se naopak prudce snížily. Ceny obilovin a masa však nadále zůstávají pod tlakem a většinou klesají.

Index cen rostlinného oleje se zvýšil o 11,3 procenta a zvrátil předchozí pokles, který trval čtyři měsíce za sebou. K oživení přispěly hlavně vyšší ceny palmového oleje, které podpořilo obnovení poptávky a obavy o produkci kvůli dlouhodobému nedostatku pracovní síly v souvislosti s koronavirem.

Ceny cukru se meziměsíčně zvýšily o 10,6 procenta, částečně kvůli zprávám o problémech v brazilských přístavech vlivem omezení, která mají zabránit šíření koronaviru. Ceny mléčných výrobků stouply o čtyři procenta, zůstávají však stále pod úrovní z doby před pandemií.

Index cen obilovin klesl o 0,6 procenta. Způsobily to hlavně nižší ceny pšenice, naopak ceny kukuřice se zvýšily. Ceny masa klesly o 0,6 procenta, hlavně kvůli zlevnění drůbežího a hovězího masa, napsala agentura Reuters.

FAO dodala, že upravila všechny své indexy, když posunula své referenční období používané pro srovnání se současným obdobím na roky 2014 až 2016 z dosavadních 2002 až 2004. "Protože se obchodní vzorce vyvíjejí, je nezbytné aktualizovat základní období, aby se zajistilo, že vážený koš zůstane aktuální," uvedla FAO.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky