Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britskou vládu dva týdny po brexitu opouští několik ministrů

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook

Necelé dva týdny po odchodu Británie z Evropské unie premiér Boris Johnson dnes učinil několik změn ve své vládě. Kabinet musela opustit ministryně obchodu, ministryně životního prostředí či ministr pro Severní Irsko. Nečekaně na svou funkci rezignoval také ministr financí Sajid Javid, informoval zpravodajský web BBC. Nahradil jej Rishi Sunak. Ve vedení ministerstev zahraničí a vnitra zůstávají Dominic Raab a Priti Patelová.

Rekonstrukce kabinetu se čekala od prosincových voleb, které vládní konzervativci přesvědčivě vyhráli. Média v posledních dnech spekulovala, že změny nebudou příliš rozsáhlé a ve vedení velkých ministerstev zůstane vše při starém. Rezignace ministra financí Sajida Javida tak byla velkým překvapením.

Podle Javidova mluvčího premiér podmínil setrvání ministra ve funkci tím, že propustí všechny své poradce a nahradí je poradci z úřadu premiéra. Javid podle mluvčího odpověděl, že "by tyto podmínky nepřijal žádný ministr financí, který si sám sebe váží".

Ve funkci Javida nahradil Rishi Sunak, který dosud působil na ministerstvu financí jako náměstek. Už 11. března bude nový ministr představovat návrh rozpočtu na příští rok.

Johnson z vlády propustil ministra pro Severní Irsko Juliana Smithe, ministryni obchodu a podnikání Andreu Leadsomovou a ministryni životního prostředí Theresu Villiersovou. Geoffrey Cox skončil ve funkci generálního prokurátora, který je hlavním právním poradcem vlády.

O práci přišlo také několik náměstků včetně Esther McVeyové z ministerstva pro bytovou výstavbu, Chrise Skidmora z ministerstva školství či Nusrat Ghaniové a George Freemana z ministerstva dopravy.

Ve funkci naopak zůstávají ministr zahraničí Dominic Raab, ministryně vnitra Priti Patelová i de facto vicepremiér Michael Gove.

Už odchodem z EU 31. ledna zaniklo ministerstvo pro brexit, které vedl Stephen Barclay. Očekává se, že by se mohl do vlády vrátit v jiné funkci.

Kdo uvolněné ministry nahradí, by měl premiér Johnson oznámit ještě dnes. Zveřejnit by měl také jméno člověka, který bude předsedat klimatické konferenci OSN. Fórum COP26 bude hostit Británie letos v listopadu.

Británie 31. ledna opustila Evropskou unii a vstoupila do přechodného období. Do konce letošního roku bude muset vyjednat s EU dohodu o budoucích vztazích, především těch obchodních. Podle Bruselu je jedenáct měsíců na komplexní dohodu příliš málo času, Johnson ale prodloužení přechodného období odmítá. Británie musí nyní dodržovat v podstatě stejná pravidla jako členové EU, na jejich podobu ale už nemá vliv.

Témata:  Velká Británie Brexit Boris Johnson

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy