Británie čelí kvůli koronaviru kritice, Johnson leží na JIP

Británie se řadí mezi evropské státy, které jsou nejhůře postiženy nákazou novým typem koronaviru. Nemocí covid-19, kterou tento vir vyvolává, se v zemi dosud nakazilo přes 51.600 lidí a 5373 na ni zemřelo. Britská vláda byla zpočátku kritizována za to, že se zavedením radikálních opatření proti koronaviru otálí a v posledních dnech čelila kritice kvůli nedostatku ochranných pomůcek i pomalému tempu testování pacientů.

Boris Johnson
reklama

Mezi nakaženými je i britský premiér Boris Johnson (55), který je od neděle kvůli zhoršení svého zdravotního stavu v péči lékařů v jedné londýnských nemocnic a v pondělí večer byl přeložen na jednotku intenzivní péče.

Vývoj postojů premiéra Johnsona a britské vlády ke krizi způsobené koronavirem:

12. března - V Británii se nákaza novým typem koronaviru od konce ledna potvrdila u téměř 600 lidí a deset lidí nemoci covid-19 podlehlo. Britská vláda vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění, aby zůstali po dobu sedmi dní v domácí karanténě. Školy zůstaly otevřené, nebylo zakázáno shromažďování většího počtu lidí. Vláda byla za otálení s přijetím radikálních opatření kritizována. "Dostáváme se teď do další fáze," oznámil Johnson a občanům vzkázal, že další úmrtí jsou nevyhnutelná. "Musím to vám, britské veřejnosti, říci na rovinu: více rodin předčasně přijde o své milované," uvedl.

16. března - Británie zásadně zpřísnila režim kvůli koronaviru. Britové by se měli vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi a podle Johnsona by měli pracovat z domova, když je to možné. K dalším bodům nových nařízení patřilo, že by všichni, kdo mají v domácnosti někoho s kašlem nebo teplotou, měli zůstat ve 14denní karanténě.

18. března - Británie ohlásila více než 100 obětí koronaviru a přes 2600 nakažených. Johnson oznámil uzavření všech škol v zemi od 20. března do odvolání a nevyloučil, že by vláda mohla kvůli šíření koronaviru uzavřít celá města včetně Londýna.

23. března - Počet obětí koronaviru se ve Spojeném království zvýšil na 335. Počet potvrzených případů nákazy se v zemi zvýšil na 6650. Johnson v projevu k občanům řekl, že koronavirová pandemie představuje největší ohrožení, jakému Británie čelí za uplynulé desítky let. Vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny a jiné životně důležité zboží. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.

27. března - Statistiky nakažených a zemřelých začaly v Británii strmě stoupat. Za posledních 24 hodin vláda evidovala 181 mrtvých, celkem se počet obětí zvýšil na 759. Počet pozitivně testovaných lidí přesáhl 14.500. Nákazu koronavirem oznámil i Johnson a uvedl, že má jen mírné příznaky onemocnění a bude dál z domácí karantény stát v čele boje proti šíření infekce v zemi. Pozitivní test na koronavirus vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi. Nákazu koronavirem ohlásil 25. března také britský princ Charles.

3. dubna - Johnson oznámil, že nadále vykazuje mírné příznaky nemoci covid-19 a zůstává v karanténě, kterou chtěl k tomuto dni ukončit. "Ačkoli se cítím lépe a prošel jsem si sedmi dny karantény, bohužel mám stále jeden z příznaků, malý příznak, mám stále teplotu, takže v souladu s vládními doporučeními musím pokračovat v karanténě, dokud symptom neodezní," uvedl ve videozprávě.

4. dubna - Počet obětí koronaviru v Británii stoupl na 4313. Oproti předešlému dni přibylo 708 mrtvých, což byl dosavadní smutný rekord. Testy nákazu koronavirem prokázaly u 41.903 lidí. Těhotná Johnsonova snoubenka Carrie Symondsová uvedla, že poslední týden strávila v posteli s hlavními příznaky nákazy koronavirem a že už se uzdravuje.

5. dubna - Johnson byl převezen do nemocnice kvůli tomu, že u něho příznaky nemoci covid-19 přetrvávaly i deset dnů poté, co měl pozitivní test.

6. dubna - Johnsonův zdravotní stav se během odpoledne zhoršil. Podle informací reportérů televize ITV nebo deníku The Times měl premiér potíže s dýcháním a musel být napojen na kyslíkový přístroj, na doporučení svého lékařského týmu byl přeložen na jednotku intenzivní péče. Johnsonovy povinnosti převzal britský ministr zahraničí Dominic Raab.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky