Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boeing má problém s dalším typem letadel. U několika strojů 737 NG se objevily praskliny

Boeing
Boeing
Foto: Pixabay

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil prověřit některá letadla Boeing 737 NG s cílem odhalit případné výrobní vady. Důvodem k tomuto kroku je fakt, že u několika letadel tohoto typu se zjistily praskliny, informovala agentura Reuters. Případnou opravu mají zajistit provozovatelé letadel. Boeing má přitom už problém s letadly 737 MAX, která jsou po dvou vážných nehodách od letošního března v celém světě odstavena.

FAA uvedl, že jej o potížích strojů 737 NG informovala sama firma s tím, že se při úpravách jednoho často používaného letadla našly praskliny. Po následných prohlídkách se podobné závady našly na několika dalších letadlech. Boeing oznámil, že už kontaktoval provozovatele těchto letadel.

Boeing ani FAA neoznámily, kolika strojů by se požadované prohlídky měly týkat. Stroje 737 NG, což je zkratka pro New Generation, létají od roku 1997 a jsou třetí generací nejprodávanějšího typu boeingu. FAA požaduje, aby firma o výsledku inspekcí okamžitě úřad informovala.

Americká televize KOMO ve svém zpravodajství závadu popsala jako praskliny na zařízení, které spojuje trup s konstrukcí křídel. Selhání za letu může znamenat vážné bezpečnostní riziko. Podle televize našli technici velké praskliny v této části konstrukce na jednom stroji tento měsíc. Toto letadlo přitom nepatřilo k nejstarším, má za sebou 35.000 leteckých cyklů, tedy startů a přistání.

Televize KOMO také citovala nejmenovaného leteckého inženýra, který řekl, že praskliny na těchto částech letadla nejsou běžné. "Jsou navrženy tak, aby nepraskaly. Tečka," sdělil.

Témata:  Boeing Boeing 737 NG

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy