Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blatný: Situace je riziková, delší stav nouze je nutný

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Stav epidemie je v Česku rizikový a bez nouzového stavu není možné efektivně a rychle přijímat účinná protiepidemická opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to poslancům řekl při dnešní debatě o vládní žádosti o prodloužení stavu nouze o dalších 30 dnů. Počet hospitalizovaných s covidem-19 je podle něho nutné snížit na 3000, tedy na méně než polovinu nynějšího stavu. Pokles k tomuto počtu by podle ministra mohl trvat nejméně tři týdny.

Navzdory zpomalování epidemie nyní počet nákaz desetinásobně převyšuje limit, který je obecně pokládán za bezpečný, řekl Blatný. Upozornil také na nebezpečí rozšíření nové mutace viru, která je nakažlivější.

"Požadavek na čtyři týdny není virtuální," uvedl k vládní žádosti Blatný. Opozice se k ní ale staví vesměs rezervovaně. Komunisté jsou ochotni prodloužit nouzový stav o tři týdny za splnění svých podmínek, k nimž patří širší otevření škol. Blatný poslancům nabídl jednání o ochranných opatřeních i o úpravách krizových zákonů, sdílení dat o epidemii a o očkování a podporu antigenního testování na koronavirus v podnicích.

"Rizikový vývoj epidemie probíhá všude," podotkl ministr. Poukazoval na to, že obdobné restrikce jako v Česku platí i v dalších státech. Jejich cílem je omezení mobility obyvatel a setkávání lidí. "Je to primitivní a pro řadu lidí omezující způsob, ale jiný nemáme," dodal Blatný. Varoval, že pokud by nouzový stav skončil, ve zdravotnických nebo sociálních zařízeních by už nemohli pomáhat vojáci a ventilátory a lůžka by se musely vrátit do hmotných rezerv.

Témata:  Jan Blatný nouzový stav

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy