Otevření obchodů podle Blatného není rozvolňováním

Případné otevření obchodů není podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) možné označovat jako rozvolňování. Pokud se otevřou, tak za podmínek, které budou bránit šíření viru. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) vládě navrhne otevření obchodů od pondělí 22. února. Vláda by o tom měla rozhodovat na mimořádném jednání v pátek.

Jan Blatný

"Jestli k nějaké změně dojde, tak to povede ke změně v tom, abychom každý převzali svůj díl odpovědnosti," řekl Blatný. Nesmí to být podle něj pojato jako rozvolňování, protože epidemická situace tomu neodpovídá. V úterý bylo pozitivně testováno téměř 12.500. V nemocnicích leží přes 6000 lidí, téměř 1200 potřebuje péči na jednotkách intenzivní péče.

"Můžeme nastavit jakkoliv silná opatření chceme, ale ve chvíli, kdy nejsou dodržována, je úkolem nás všech najít způsob, jak se k tomu dodržování vrátit," řekl ministr. Pokud se to podaří nastavením pravidel místo uzavírání, tak tomu zatleskám, uvedl.

Havlíček v úterý uvedl, že v případě otevření obchodů, v nich bude mít personál povinně respirátory. Dále zůstanou v platnosti dosavadní pravidla jako limit 15 metrů čtverečních plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů či řízení front před a v obchodech.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky