Babiš zaúkoloval Plagu. Má zjistit, zda učitelé v Praze chtějí respirátory

Vláda pověřila ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby zjistil od pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), zda by učitelé v hlavním městě měli zájem o dodávku respirátorů. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). V Praze je podle něj současná situace s výskytem koronaviru nejhorší, jako jediná je na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžové barvě.

Robert Plaga
reklama

Do dalších regionů by nabídka respirátorů pro učitele šla v případě, že budou mít na takzvaném semaforu též oranžovou, dodal předseda vlády. Hřib ČTK sdělil, že město nabídku využije. Kolik respirátorů bude potřebovat, začal magistrát zjišťovat.

Kabinet a ráno také Rada vlády pro zdravotní rizika podle Babiše rovněž řešily, jak ochránit učitele, aby v případě výskytu onemocnění covid-19 nemuseli do karantény, a výuka ve školách tak nebyla narušena. "Nechceme nikomu nic nařizovat, proto vláda pověřila ministra Plagu, aby zjistil u primátora Hřiba, jestli by učitelé v hlavním městě měli zájem o dodávku respirátorů. V Praze je teď situace nejhorší. Stejná nabídka půjde do dalších regionů v případě, že budou mít na semaforu oranžovou barvu," napsal.

Primátor Hřib je s Plagou už v kontaktu a magistrát začal počítat, kolik respirátorů bude potřebovat. "Nejde pouze o učitele, ale například také nepedagogické pracovníky nebo kuchařky, takže se bavíme o počtu zaměstnanců v řádu desetitisíců a statisíců respirátorů. Je otázka, kolik jich budeme moci dostat, to zatím nebylo řečeno," řekl Hřib. Pomůcky dostanou podle primátora všechny školy, nejen zařízení zřizovaná městem a městskými částmi, ale například i církevní či soukromé.

Plaga na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že se bude v nejbližších hodinách upřesňovat počet pracovníků, kteří by měli respirátory dostat. "Objem respirátorů, které budou k posílení kapacity pražských škol, bude uvolněn ze státních hmotných rezerv. Hlavní město Praha vezme na svá bedra soustředění poptávky a distribuci respirátorů na jednotlivé školy," uvedl ministr.

V Praze zůstaly kvůli onemocnění pedagogů po prázdninách uzavřené například ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích a Fakultní ZŠ Ped FUK v Praze 13. Třídy nebo celé školy jsou uzavřeny též v dalších krajích. Týká se to například Benešovy základní školy v Doudlevcích v Plzni nebo zlínské mateřské školy na Kútech.

O uzavírání škol kvůli výskytu koronaviru rozhodují krajské hygienické stanice. Podle metodiky, kterou minulý týden pro hygieniky připravilo ministerstvo zdravotnictví, by se školy měly zavírat v případě, že v nich onemocní covidem-19 nebo má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud by se ve třídách používaly masky, mohl by do karantény jen nakažený.

Ministerstvo školství eviduje pouze počet škol, které kvůli výskytu koronaviru zažádaly o změnu organizace školního roku, tedy posunutí jeho začátku nebo přerušení. Podle mluvčí úřadu Anety Lednové je jich k dnešnímu dni 22, z toho zhruba pětina v Praze. O počtu škol, které uzavřeli hygienici nebo které vyhlásily ředitelské volno, ministerstvo informace nemá.

Takzvaný semafor má podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru tři stupně, od nejnižšího zeleného přes oranžový po červený.

Podle ministerstva zdravotnictví v Praze začal komunitní přenos. Zelenou barvu dostaly minulý týden nově okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Třebíč a Blansko, už podle dřívějšího semaforu byly zelené Kolínsko a Příbramsko. Ve zbylých částech republiky je podle hygieniků nyní riziko nákazy zanedbatelné.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky