Babiš chce do Vánoc spustit plošné dobrovolné testování zdarma

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát před Vánocemi umožnil všem občanům podstoupit dobrovolně a zdarma antigenní test na nemoc covid-19. Předseda vlády považuje za nutné, aby ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve strategií antigenního testování. Kromě testování stát pokračuje ve zmírňování důsledků koronavirové epidemie na českou ekonomiku.

Andrej Babiš
reklama

Stavební firmy postižené jarními opatřeními proti šíření epidemie dostaly od vlády téměř 700 milionů korun, oznámil dnes ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). O kompenzaci žádají stát také provozovatelé bazénů. Majitelé kin zase chtějí upravit podmínky rozvolňování protiepidemických opatření tak, aby se kina mohla divákům otevřít dřív.

V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisíc méně než před týdnem. Nakažených je aktuálně přes 83.000 lidí, hospitalizovaných přibližně 5300 z nich. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes na 57 bodech, druhý den je tak ve třetím z pěti stupňů.

O možnosti, že by stát nabídl občanům bezplatné antigenní testy, dnes premiér hovořil slavnostním zahájení velitelského shromáždění české armády, které poděkoval za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Babiš považuje za nutné, aby resort zdravotnictví předložil co nejdříve strategií antigenního testování. "Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy," uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by mohl strategii opakovaného testování vybraných skupin obyvatel na covid-19 představit ve středu. "Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy," uvedl v neděli v televizi Prima. Výsledky antigenních testů jsou rychlejší, ale méně spolehlivé než PCR testy.

Epidemie má dopady nejenom na zdraví lidí, ale také na výkon české ekonomiky. Jen v cestovním ruchu může způsobit ztrátu až 200.000 pracovních míst v navazujících odvětvích, upozornil dnes ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget. Spotřeba cestovního ruchu se podle posledních analýz letos propadne o zhruba 54 procent na 139 miliard korun.

Stát se snaží některým odvětvím ztráty způsobené epidemií nahradit. V kompenzacích pro stavební firmy postižené jarními opatřeními proti šíření koronaviru vyplatila vláda skoro 700 milionů korun. Na on-line konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví to řekl vicepremiér Havlíčke. Na podzim by podle něj měly být náhrady nižší, zhruba 200 až 300 milionů korun. Příspěvky navíc nebudou vypláceny plošně.

Epidemie se podepsala také na hospodaření bazénů a bazénových center. Letos jsou už uzavřena 118 dní a podle pravidel protiepidemického systému PES se s obnovením jejich provozu nedá ještě dlouho počítat. Provozovatelé bazénů se přitom nepotýkají jen s výpadkem tržeb, mnoho technologií musejí i v době uzavření udržovat v provozu za vysoké náklady, upozornila Česká unie cestovního ruchu. Podnikatelské svazy proto navrhly ministerstvu průmyslu vznik dotačního programu COVID bazény.

Absence návštěvníků trápí také provozovatele kin. Filmoví producenti, distributoři a provozovatelé kin žádají ministra zdravotnictví, aby přeřadil kina do třetího stupně opatření v protiepidemickém systému PES. Podle stávajících pravidel by se mohla kina divákům otevřít až při dosažení druhého stupně. Zástupci filmového průmyslu ale žádají, aby se mohla otevřít už ve třetím stupni, podobně jako restaurace.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky