Internetové seznamky? Z romantiky se může stát noční můra

Internetové seznamky často lákají nové zákazníky, aby vyzkoušeli jejich služby na měsíc za snížený poplatek. Že je ale potřeba se po zkušebním měsíci zase aktivně odregistrovat, zjistí zákazník většinou až ve chvíli, kdy mu z účtu odputují peníze za další členské období. Z romantického snu se tak rychle stává noční můra.

Ilustrační fotografie
reklama

Členství na zkoušku bývá spojeno s automatickým prodloužením smlouvy, kterému lze předejít jen včasným odhlášením služby. Podmínky smlouvy přestávají být po měsíci výhodné, další členské období může trvat i rok a cena je mnohonásobně vyšší. „Lidé si obvykle myslí, že pokud své členství sami neprodlouží, po měsíci skončí. Ve skutečnosti je tomu ale naopak. Dokud členství nevypoví, smlouva se neustále automaticky prodlužuje a seznamka si samozřejmě účtuje nemalé poplatky. Klienti pak neuspějí ani s argumentem, že stránky nenavštěvují, a služby tím pádem vůbec nevyužívají,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

O tom, že se má smlouva po měsíci automaticky prodloužit, musí být zákazník informován ještě před provedením závazné registrace. „Tato informace bývá často ukryta v obchodních podmínkách, což ve spotřebitelských smlouvách považujeme za nepřiměřené,“ uvádí Lukáš Zelený. Pokud se ale zákazník chce vyhnout problémům, raději by po podobných ustanoveních v obchodních podmínkách měl včas pátrat. Dozví se v nich mimo jiné, dokdy je nutné seznamce oznámit, že o další členství nestojí, a vyhne se tak automatickému prodloužení smlouvy.

Některé seznamky umožňují, aby zákazník smlouvu vypověděl i v době trvání členství. Nevyplatí se tedy mávnout nad ztracenými penězi rukou a zůstat pasivní. „Pokud se vám podaří smlouvu vypovědět co nejrychleji, můžete alespoň část peněz ušetřit. Například u společnosti be2 můžete výpověď podat téměř kdykoli, společnost Dateyard naproti tomu umožňuje smlouvu vypovědět vždy jen v krátké lhůtě před uplynutím členského období. Pamatujte přitom, že smazání profilu není výpovědí, tím se jen zbavujete možnosti využívat zaplacené služby,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Při registraci je také obvykle vyžadováno, aby zákazník uvedl číslo své platební karty. Seznamka si potom může peníze z účtu zákazníka strhávat bez ptaní a jejich vymáhání zpět bývá velmi obtížné. „Někteří uživatelé řeší celou situaci tak, že si jednoduše zruší svůj platební účet, aby z něj nemohly odcházet další platby, a o věc se dále nestarají. To ale nestačí. Pokud závazek trvá, má provozovatel seznamky právo nezaplacený poplatek za členství vymáhat a dlužná částka může v konečném důsledku narůst i o náklady soudního řízení a exekuce,“ varuje Zelený. Smlouvu je proto potřeba řádně ukončit, a to buď oznámením o nesouhlasu s automatickým prodloužením anebo výpovědí, pokud ji obchodní podmínky připouštějí.

„Vzhledem k tomu, že internetové seznamky jsou často provozovány zahraničními společnostmi, bývá komunikace s nimi velmi obtížná. Veškerá oznámení zasílejte pro jistotu poštou na doručovací adresu uvedenou v obchodních podmínkách. Pro řešení sporů se společnostmi z jiných členských států Evropské unie, Islandu nebo Norska je možné využít také služeb Evropského spotřebitelského centra,“ radí Zelený.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky